Genç girişimci Öznur Gülden cet mesleği çiftçiliğe döndü! Minyatür kabak üretiyor

0
4
Genç girişimci Öznur Gülden cet mesleği çiftçiliğe döndü! Minyatür kabak üretiyor
Genç girişimci Öznur Gülden cet mesleği çiftçiliğe döndü! Minyatür kabak üretiyor

Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde yaşayan 29 yaşındaki girişimci Öznur Gülden’in organik yöntemlerle ürettiği 50 öbür türdeki dekoratif ve yenilebilir kabaklar, yoğun istek görüyor. Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümünden 7 yıl önce mezun olduktan sonradan özel sektörde bambaşka işlerde çalışan Gülden, Minik ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) bünyesinde düzenlenen girişimcilik kurslarına katıldıktan sonradan soy mesleği çiftçiliğe yöneldi.

İstanbul'da işçiyken memleketine dönerek kendi işinin patronu oldu!İstanbul’da işçiyken memleketine dönerek kendi işinin patronu oldu!

50 FARKLI TÜRDE TOHUMLARLA ÜRETİYOR

SONRADAN kendi markasını yaratıcı Öznur Gülden, geçen sene yurt dışından getirttiği 50 ayrı türdeki tohumlarla organik yöntemlerle yenilebilir ve süsleme eşyası olarak kullanılabilir kabaklar üretmeye başladı. İlk ürünlerini hasat eden bayan girişimcinin internet üzerinden satışa sunduğu kabaklar, genelde özel gün ve faaliyet düzenleyen kişilere gönderiliyor. Öznur Gülden, çiftçi olan ailesinden esinlenerek tarımsal bir girişim üstüne iş planları yaptığını, bu dönemde kabakların renkli dünyasının ilgisini çektiğini, çevresinde daha önce kimsenin denemediği bir girişime yönelerek ayrı cins ve ebatlarda kabak üretimine başladığını anlattı.

KİMYASAL KULLANMADAN YETİŞTİRİYOR

Tohumları serada fide haline getirdikten sonra tarlaya geçirdiğini, hiçbir kimyasal kullanmadan kabakları yetiştirdiğini gösteren Gülden, şöyle konuştu: “Tüm imal sürecinin başındaydım, tarım ilacı kullanmadan doğal yöntemlerle üretim yapıyorum. Kabaklarımız temelde dekoratif ve yenilebilir olmak üzere 2 gruba ayrılıyor. Süsleyici kabaklar daha çok değişik organizasyonlarda süsleme eşyası olarak kullanılıyor. Yenilebilir türlerin ise mutfağımızda yaygın bir şekilde yer edinmesini özlem ediyoruz. Süsleyici kabakların 9 ila 12 ay arasında raf ömrü var. Yerinde koşullarda saklandığında ise kuruyup ahşap sertliği kazanıyor. Bu şekilde yıllardan beri saklanabilen bir süs eşyası oluyor. Daha sonrasında ise arzu edenler akrilik boyalarla renklendirebilir veya hediyelik olarak kullanabiliyor.”

GELECEK YILLARDAKİ HEDEFİM İHRACAT

Türkiye’nin her yerine satış yaptığını dile getiren Gülden, “Minyatür kabaklarım bilhassa Marmara Bölgesi’nde özel gün ve etkinliklerde kadınlar tarafından yoğun bir şekilde istek ediliyor. İleriki yıllarda yurt dışına ihracatını yapmayı ve ülkemize katma bedel sağlamayı hedefliyorum. Büyük kabaklar ise daha fazla bahçe dekorasyonunda kullanılıyor, fiyatlarımız 20 ila 200 lira aralarında değişiyor.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here