“Giresun’un Pamukkale’si” Göksu travertenleri doğaseverlerin ilgi odağı oldu

0
10
"Giresun'un Pamukkale'si" Göksu travertenleri doğaseverlerin ilgi odağı oldu

Pınarlar köyünde yer alan Göksu travertenlerinde, geçen yıl Giresun Valiliği İl Özel İdaresi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünce proje başlatıldı.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansının da (DOKA) desteklediği proje kapsamında, teras şeklinde büyüklü küçüklü göletler oluşturuldu.

Göletlerin aralarında ziyaretçiler için yürüyüş yolları yapıldı. Mineralli suların aktığı alandaki yürüyüş yolları ve taşların bir takım bölümleri, vakit içinde beyaza dönüştü, göller ise turkuaz renge büründü.

Taşların tamamının mineralli suların etkisiyle vakit içinde beyaz rengi almasıyla proje tamamlanacak. Turkuaz rengi görünümüyle Pamukkale’yi hatırlatan travertenler, proje demin tamamlanmamasına karşın hemen hemen ziyaretçi akınına uğruyor.

“Herkesin gelmesini nasihat ederim, gerçekte hoş bir yer”

Samsun’dan ziyaret etmek için Giresun’a gelen Yunus Gündem, AA muhabirine, arkadaşlarının tavsiyesi üzerine travertenleri ziyaret ettiğini söyledi.

Herkesi bu alanı görmeye misafir etme eden Gündem, “Herkesin gelmesini nasihat ederim, fiilen hoş bir yer. Pamukkale’yi anımsatıyor, burası Karadeniz’e has bir Pamukkale.” dedi.

Fransa’dan memleketine tatil için gelen Kemal Küçen de sosyal medyadan Göksu travertenlerini gördüğünü açıklama etti.

Küçen, yıl her tarafında burayı ziyarete gitmek için gün saydığını vurgulayarak, “Giresun’da turizm anlamında her şey var, deniz var, doğa var, Göksu travertenleri gibi bir yer de var. Memleketimiz cennet. Doğa harikası bir yeri ortaya çıkardıkları için yetkililere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Almanya’dan tatile gelen Erdem Kaya ise Kulakkaya Yaylası’na çıkarken Göksu travertenlerini ayrım ettiklerini belirtti.

Travertenlerle ilgili daha önce herhangi bir bilgisi olmadığını dile getiren Kaya, “İlk kere geldim, Pamukkale travertenlerine muhalif diyebilirim. Doğa harikası bir yer. Sular hoş, havuzlar da ayrı ayrı renk katmış. Olduğumuz yer travertenler, karşımız ise ormanlar. Görülecek doğa harikası bir yer.” değerlendirmesinde bulundu.

“Bu değin da hoş olacağını ummuyorduk”

İstanbul’dan gelen Yasin Kılıç da çevresindekilerin tavsiyesi üzerine Göksu travertenlerine geldiğini anlattı.

Çok hoş bir yerle karşılaştıklarını bildiren Kılıç, “Gerçekten fazla hoş bir yermiş, bu değin da güzel olacağını ummuyorduk açık konuşmak gerekirse. Ailemiz de havuzların içerisinde resim çektirdi, hoşnut kaldı. Suyun bambaşka bir güzelliği var, sodalı olduğu için sağlıklı olduğunu da duyduk.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here