Gökyüzü tutkunları ‘Parçalı Güneş Tutulması’nı EÜ Gözlemevinden izledi

Gökyüzü tutkunları ‘Parçalı Güneş Tutulması’nı EÜ Gözlemevinden izledi

ABONE OL
Ekim 28, 2022 01:03
Gökyüzü tutkunları ‘Parçalı Güneş Tutulması’nı EÜ Gözlemevinden izledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’den de gözlemlenebilen kesimli güneş tutulmasının izlendiği merkezlerden birisi de Ege Üniversitesi Gözlemevi Araştırma ve Uygulama Merkezi oldu.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın dayanakları ile fiziki ve teknolojik altyapısı yenilenerek güçlendirilen Ege Üniversitesi Gözlemevi Araştırma Merkezinde Modüllü Güneş Tutulması hasebiyle özel bir aktiflik düzenledi. EÜ Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi teleskopları ile İzmir’in farklı okullardan gelen 250 birinci ve ortaöğretim öğrencisi gözlemevi alanında 4 farklı müşahede istasyonunda modüllü güneş tutulmasını izledi.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemiz Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi, bölgemizde astronomi ve uzay araştırmalarının yürütüldüğü değerli merkezlerden birisi. Son devirde fiziki ve teknolojik altyapısını yenilediğimiz Gözlemevi, bilimi toplumla buluşturma misyonumuz doğrultusunda birbirinden kıymetli etkinliklere mesken sahipliği yapıyor. Bugün de değerli bir tertibe imza attı. Türkiye’den de gözlemlenebilen kesimli güneş tutulmasının izlendiği merkezlerden birisi oldu. İzmir’imizin farklı okullardan gelen 250 birinci ve ortaöğretim öğrencisi bu tutulmayı merkezimizden izlediler. Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezimizde bilim insanlarımız genç ziyaretçilerimize çeşitli Astronomi tecrübelerini sunarken, büyük ilgi gören yılın ikinci ve son Güneş tutulmasına ait etkileyici imajlar elde ettiler. Bu türlü hoş bir tertibi gerçekleştiren Merkez Müdürümüz Doç. Dr. Hasan Ali Kol ve gözlemevi çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

“4 farklı müşahede istasyonu kuruldu”

EÜ Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hasan Ali Kol, öylesi bir aktifliğe konut sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını tabir ederek, “Merkezimiz öncülüğünde, bilimi toplumla buluşturma misyonumuz doğrultusunda birbirinden farklı etkinlikler düzenliyoruz. Bu kapsamda da Ay’ın Güneş ve Dünya ortasına girmesiyle oluşan modüllü Güneş tutulması için özel bir aktiflik düzenledik. İzmir’in farklı okullardan gelen birinci ve ortaöğretim öğrencisi gözlemevi alanında 4 farklı müşahede istasyonunda modüllü güneş tutulmasını izlediler. Canlı görüntü yayını dışında gökyüzü tutkunlarına Türkiye’de birinci defa oluşturulan ve çok sayıda gözlemciye birebir anda müşahede yapabilme imkanı sağlayan bir optik düzenek sunduk” diye konuştu.

“Öğrenciler uygun teleskoplarla müşahede yaptırıldı”

Etkinlik boyunca EÜ Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hasan Ali Kısım ve gözlemevi çalışanları rehberliğinde gökyüzü tutkunu ziyaretçilere Güneş müşahedesine uygun teleskoplarla müşahede yaptırıldı. Ayrıyeten yılın ikinci ve son modüllü güneş tutulması canlı olarak görüntü konferans ile de yayınlandı. Yılın ikinci ve son modüllü güneş tutulması Türkiye’nin yanı sıra, Irak, İzlanda, Avrupa, Kuzey-doğu Afrika, Ortadoğu, Batı Asya, Hindistan, Batı Çin’den gözlenebildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.