Google kendi işlemcilerini üretecek

0
12
Google kendi işlemcilerini üretecek
Google kendi işlemcilerini üretecek

Teknoloji devi yakın zamanda Pixel 6 ve Pixel 6 Pro’da piyasaya sürülmesi planlanan Tensor adlı kendi mobil çipini duyurmuştu. O nedenle şirketin hemen böyle bir saldırı alması şaşırtıcı değil. Google, Intel ve Qualcomm gibi tedarikçilerinden gelen yetenekler de dahil almak üzere, bu çaba için dünyanın dört bir yanından çip mühendislerini işe alındı. Şirket, Chromebook’lar için de kendi uzmanlıklarını gösterilmek istiyor olabilir.

Nikkei raporuna tarafından Google ilhamını Apple’dan almış. Teknoloji devi iPhone, iPad ve son zamanlarda Mac bilgisayarlar için kendi çiplerini geliştiren Apple’ın izlerini peşine düşüp takip ediyor. Apple’ın M1 işlemcisinden zorlama bölge ilk Mac’ler ve iPad Profesyonelleri 2020’de piyasaya sürüldü. Çipli ilk iMac’ler ise bu yılın başlarında piyasaya çıktı.

Google’ın devam eden Chromebook çipinin, birçok mobil işlemci gibi Softbank’ın ARM tasarımlarına dayandığı bildiriliyor. Şirket, işlemciyi kendisi oluşturarak, kendi ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde özelleştirebilecek ve kendi özelliklerini ekleyebilecek. Bu şart ayrıca Google’ın üçüncü taraf tedarikçilere olan bağımlılığını azaltacak, diğer bir deyişle, üretimi uygun gördüğü şekilde denetleme etmesine müsade verecek.

Nikkei, Google’ın Chromebook’lar için geliştirdiği işlemcileri 2023’te piyasaya sürmeyi planladığını söylüyor. Çiplerden kuvvet alan ilk cihazlar kısa bir süre sonra piyasaya sürülebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here