Google’dan Hulusi Kentmen’e özel doodle

Google’dan Hulusi Kentmen’e özel doodle

ABONE OL
Kasım 26, 2022 11:00
Google’dan Hulusi Kentmen’e özel doodle
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeşilçam’da “Ah Nerede”, “Hababam Taburu”, “Sev Kardeşim”, “Güllü” ve “Sosyete Şakir” isimli imallerinde ortalarında bulunduğu 500’e yakın sinemada rol alan usta oyuncu Hulusi Kentmen, Google arama motoru tarafından vefatından 29 yıl sonra hazırlanan özel bir doodle ile anıldı.

YEŞİLÇAM’IN ‘TONTON AMCASI’ HULUSİ KENTMEN KİMDİR?

Yeşilçam’ın tonton amcası, babacan oyuncusu Hulusi Kentmen, 20 Ocak 1912’de Bulgaristan’ın Tırnova kentinde dünyaya geldi. Sanatçı, daha sonra ailesiyle Türkiye’ye göç etti ve, çocukluğunu İzmit Körfezi’nde geçirdi.

İlköğrenime Akçakoca’da başlayan Kentmen, daha o günlerde oyunculuğa sevdalanmasını, TRT’ye verdiği bir röportajında, “Akçakoca İlkokulunda bir tiyatro salonumuz vardı. Birkaç kez orada sahneye çıktım. Bulaştı.” kelamlarıyla aktarmıştı. Deniz Astsubay Okulu’nda eğitim alan ve Deniz Kuvvetleri’nde denizaltıcı Astsubay olarak vazife yapan Kentmen, bir süre kara hizmetinde de bulundu ve askerlik vazifesini sürdürürken birinci kere vodvil tipindeki “Hisse-i Şayia” oyunuyla sahneye çıktı.

ASTSUBAYLIK YAPTI

Deniz Kuvvetlerinde astsubay olarak vazife aldı. Astsubaylık vazifesi 1961 yılında sona erdi. Üstlerinin müsamahasıyla askerlik mesleğini sona erdirene kadar sanat icra etti. Halkevleri’nde tiyatroya başladı.

Burhan Tepsi tarafından keşfedildi. Bilinen birinci oyunlarını, Rahmi Dilligil tarafından kurulan Ses Tiyatrosu’nda oynadı. Halkevi’nde Reşit Baran’ın yönettiği Hisse-i Şaiya oyunuyla profesyonel olan Kentmen, 1942’de birinci sinemasıyla sinema oyunculuğuna başladı. Birinci önemli rolünü Ferdi Tayfur’un Senede Bir Gün isimli sinemasıyla oynadı. Sinemaya başladıktan sonra da vakit zaman tiyatro oyunlarında sahne aldı.

BABACAN HALLERİYLE UNUTULMADI

Tatlı-sert ve babacan şekli ile birçok sinemalarında baba, komiser, bahçıvan, hâkim vb. roller üstlendi, birçoğunda kendi ismiyle oynadı. Karakter oyuncusu olarak simgeleşti. Sinemada bıraktığı tesirle halk ortasında, babacan, tatlı-sert erkek karakterini tabir etmek üzere “Hulusi Kentmen gibi” deyişi yerleşti.

Birçok sinemasında, Kentmen’i, Kemal Ergüvenç, kimi sinemalarında ise İstek Tüzün seslendirdi. Kentmen, 1942-1988 yılları ortasında 500’e yakın sinemada rol aldı.

Amatör olarak fotoğrafçılıkla da ilgilendi ve keman çaldı. 1980 yılında İzmir Fuarı’nda Akasyalar Gazinosu’nda Hülya Koçyiğit’in takımında çıktı; keman çalıp parodiler yaptı.

1938’de Refika Kentmen’le evlendi. Volkan isimli bir oğlu ve daha sonra iki torunu oldu.

Türk sinemasında bir klasik olan oyuncu 81 yaşında 20 Aralık 1993’te böbrek yetmezliği sonucu ömrünü yitirdi. Karacaahmet Mezarlığı’nda yatmaktadır. Ekim 2020’de İzmit’te hayatının bir kısmının geçtiği meskenin müze yapılması kararlaştırıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.