Görüntüler Rize’den… Henüz kaydedildi! Bayram zehir oldu

0
4
Görüntüler Rize'den... Henüz kaydedildi! Bayram zehir oldu
Görüntüler Rize'den... Henüz kaydedildi! Bayram zehir oldu

Rize’nin Fındıklı ilçesinde etkin olan sağanak yağışın ardından dereler taştı, yollar kapandı. Bazı ev ve meslek yerlerinin zemin ve bodrum katlarını su bastı. İlçede mahsur kalanlar için kurtarma çalışması başlatıldı.

Rize, 8 gün aradan sonra her yerde sele teslim oldu. Fındıklı ilçesinde sabahtan saatlerinde etkisini artıran sağanağın peşinde dereler taştı, yollar kapandı, ilçe merkezinde cadde ve sokaklar göle döndü. Bazı konut ve meslek yerlerinin zemin ve bodrum katlarını su bastığı ilçede mahsur kalanlar için kurtarma çalışması başlatıldı. Sağanağın sürdüğü kentte bazı köy yolları da ulaşıma kapandı.

Demirören Haber Ajansı Muhabiri Açlık Erbaş’ın aktardığı bilgilere kadar, “Bir hafta aranın gerisinde şiddetli yağmur Rize’de etkisini gösterdi. Metrekareye 100 kilogramlık yağmur beklendiği belirtilmişti. Arılı deresinin taşmasıyla birlikte yerleşim yerleri sular aşağı kaldı. Bodrum katları sular altında kaldı.”

Meteorolojiden Rizeye sel uyarısı

Meteoroloji’den Rize’ye sel uyarısı

DERELER TAŞTI

class=’cf’>

Yağış Artvin’in Arhavi ilçesinde de etkin oluyor. Arhavi ilçesinde de birçok nehir taştı. Bunun sonucunda yerleşim yerleri sular altında kalmış durumda. Köy yolları heyelan sonucu ulaşıma kapandı. 

Görüntüler Rizeden... Az önce kaydedildi Bayram zehir oldu

Ekipler buralara yönlendirilmiş durumda. Ekipler seferber oldu. Meteorolojinin uyarılarına kadar araştırmalar yapıyorlardı. Taşkınlar nedeniyle araştırmalar devam ediyor.

Şu an Rize’de yağmur devam ediyor. Yer yer şiddetini artırıyor. Vatandaşlar huzursuz bekleyiş içerisinde. 

Rizede sel felaketi... Cumhurbaşkanı Erdoğan: O bölgeler afet bölgesi olacak

Rize’de su baskını felaketi… Cumhurbaşkanı Erdoğan: O bölgeler afet bölgesi olacak

 RİSK ALTINDAKİ 665 YAPI İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ

ÖTE TARAFTAN Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hazırlanan ‘İklim Değişikliği Eylem Planı’ için harekete geçildi. Son sel afetinde 6 kişinin öldüğü, 2 kişinin kaybolduğu Rize’de plan dahilinde sel riski taşıyan acil ve öncelikli boşaltılması gereken 665 yapı saptandı. Bayramdan sonra yapılacak tebligatların ardındaki terhis edilecek yapılar yıkılacak, sahipleri şehirsel mutasyon kapsamında inşa edilecek yeni konutlara taşınacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Demirören Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Nehir güzergahında kalan yapıları netleştirdik. Vatandaşlarımıza bayramdan daha sonra tebligatlarımızı yapacağız” dedi.

Karadeniz’de 2 sene önce 40 yıldır haziran ayı ortalaması 19 derece civarında olan deniz suyu sıcaklığının 26 dereceye yükseldiği saptandı. Mevsim normallerinin üstünde seyreden deniz suyu sıcaklığı ile ısınan suyun yükselerek atmosferin dengesini bozduğu, oluşan yerel şiddetli yağışlarla birlikte can ve mal kayıplarına neden olan sel ve heyelanlara yol açtığı belirlendi. Bunun üstüne Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Trabzon, Rize, Artvin, Giresun, Ordu ve Samsun illerini kapsayan 15 maddelik ’İklim Değişikliği Eylem Planı’ hazırladı.

class=’cf’>

BÖLGEDE 1950 RİSKLİ YAPI VAR

Eylem planı dahilinde bölgede takriben 19 bin akar nehir, 131 bin kuru nehir ile 1430 kilometre yol üstünde çözümleme yapıldı. İncelemede ilk etapta, çay yatağında bulunan ve iklim değişikliği sebebiyle risk aşağıda olan 1950 binanın acele olarak taşınması gerektiği saptandı. Bu binalarda yaşayan 2 bin aile, kentsel mutasyon dahilinde inşa edilecek yeni konutlara taşınacak.

Kentte eylem planı dahilinde ise heyelan riski taşıyan yapıların da hem saptama edilmesi için alıştırma başlatıldı. Valilik ve AFAD koordinesinde saptama edilecek yapılar da terhis edilerek, taşınacak.

class=’cf’>

Bakan Soylu Rizedeki sel bölgesinde incelemelerde bulundu

Bakan Asilzade Rize’deki sel bölgesinde incelemelerde bulundu

‘DERE GÜZERGAHINDAKİ YAPILARI NETLEŞTİRDİK’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, DHA’ya, ’İklim Değişikliği Eylem Planı’ ile ilgili özel açıklamalarda bulundu. Plan dahilinde bölgede tespitlerin sürdüğünü kaydeden Bakan Kurum, şunları söyledi:

“İklim Değişikliği Eylem Planı kapsamındaki tespitlerimiz çerçevesinde Rize’de dere güzergahı üzerindeki 665 inşa tespit ettik. bir de heyelan riski taşıyanlar var. Akarsu güzergahında kalan yapıları netleştirdik. Heyelan riski taşıyanlarla ilgili tespitler sürüyor. Bu konuyla ilgili vatandaşlarımıza bayramdan sonradan tebligatlarımızı yapacağız. Taşınma ve kira yardımı vereceğiz. TOKİ Başkanlığımız eliyle ilk etapta 550 ev yapım sürecini de başlattık. Bu konutları nehir güzergahındaki tehlikeli yapı sahipleri için yapıyoruz. diğer taraftan heyelanla ilgili AFAD’ımız burada valiliğimizle koordineli bir egzersiz yapacaklar. Heyelan riski aşağıda olan yapılar da var ise bunların da çalışmasını ayrı olarak yürüteceğiz. Bu çalışmalarımızı ve tespitlerimizi İklim Değişikliği Eylem Planı kapsamında yapıyoruz. Hem DSİ ayrıca AFAD birlikte bu çalışmayı yürüteceğiz. En geç bir sene içerisinde de konutlarımızın teslimini yapıyor olacağız. Amacımız Rize’de selden zarar gören vatandaşlarımızın yaralarını en çabuk şekilde sarmak.”

class=’cf’>

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ EYLEM PLANI

* Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kadar hayata geçirilen Karadeniz Bölgesi’ndeki 6 ili kapsayan, 15 maddelik ’İklim Değişikliği Eylem Planı’nı ile mekansal taktik planı ve tüm ölçeklerdeki mekansal planlar, iklim değişikliği parametreleri dikkate alınarak hazırlanacak.

* Bölgeye ait mekansal strateji planları çerçevesinde alt ölçekli planlar revize edilecek. Plan ile öncelikli olarak çay yataklarında bulunan binalar tespit edilecek ve uygun alanlar için devletleştirme ile taşıma süreci planlanacak.

class=’cf’>

* Yüksek heyelan riski yer alan bölgelerde yer alan binalar, uygun alanlara taşınacak ve bu bölgelerde yapı faaliyetlerine izin verilmeyecek.

Rizede selde çöken 3 katlı evin enkazında AFAD ekiplerinin zorlu arama çalışmasının görüntüleri çıktı

Rize’de selde çöken 3 katlı evin enkazında AFAD ekiplerinin engebeli arama çalışmasının görüntüleri çıktı

* Ekonomik ömrünü tamamlamış veya yetkisiz kesit genişliğine sahip köprüler, önceliklendirme yapılarak kaldırılacak.

* Karadeniz Sahil Yolu’nda, yağış sularının denize ulaşmasına engel olan bölümlerinde menfezlerin kapasitesi artırılacak.

* Köy yolları gözden geçirilerek, bu yolların yıkım olmasının en büyük nedeni olan köprü, viyadük gibi yapıların onarımları yapılacak.

* Hastane, okul, sağlık durumu ocağı, kaymakamlık gibi halk binaları riskli bölgelerden kaldırılacak. Doğal yıkım riski taşıyan alanlarda can ve mal güvenliği açısından erken uyarı sistemleri kurulacak.

Canlı Borsa – Altın Fiyatları – Döviz Kurları için Bigpara

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here