Günde 5 bin kişiyi arayarak aşı olmaları için ikna etmeye çalışıyorlar

0
16
Günde 5 bin kişiyi arayarak aşı olmaları için ikna etmeye çalışıyorlar
Günde 5 bin kişiyi arayarak aşı olmaları için ikna etmeye çalışıyorlar

İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurulan Covid-19 İletişim Merkezi’nde kentte sıraları gelmesine rağmen az önce aşı olmayan kişiler aranarak aşı olmaları konusunda uyarıda bulunup bilgiler veriliyor. 30 kişiden oluşan ekip, gün içerisinde aşı konusunda tereddüt yaşayan kişilerle temasa geçip ayrıca tereddütlerini gideriyor. Her gün yaklaşık 5 bin kişinin arandığı merkezde ikinci doz aşı hakkı gelip üzerinden açıklanmış bir vakit geçen kişilere de hatırlatma yapılıyor.

Amaçlarının aşılama konusunda tereddütleri olan kişilere içten bilgiler vererek aşı yapma konusunda ikna etmek olduğunu söyleyen İl Sıhhat Müdürü Yüksel Pehlevan, “Bizim Millet Sağlığı Idare Sistemimiz var burada aşı hakkı sahibi olan herkesin listesi var. Aşı olanlar ve olmayanlar ayrıntılarıyla görünüyor. Bu listede aşı olmayanlar bir bir aranarak keza durumları soruluyor hem de niçin aşı yaptırmadıkları soruluyor. Kafalarında soru işareti varsa onu öğreniyorlar. Dolayısıyla bu süreci ayrıca önlemler konusunda ayrıca aşılama konusunda her türlü bilgilendirme ve yönlendirme yapılıyor” dedi.

‘TEREDDÜTLERİ BULUNAN 12 KİŞİLİK AİLEYİ İKNA ETTİK’ 

Yapılan çağrıların yüzde 50’sinin başarılı olduğunu ve insanların aşı yaptırdığını açıklayan Pehlevan şöyle konuştu:

“Burada bizler eğitimli personelimizi kullanıyoruz. Aşı olmayan tüm vatandaşlar aranarak kafalarındaki tereddütler, önyargılar veya kulaktan dolma bilgilerle herhangi bir şekilde aşı olmamış vatandaşlarımız aranarak niçin aşı olmadıkları soruluyor. Dolayısıyla kafalarındaki tereddütler gideriliyor. Bu konuda inanılmaz geri dönüşler alıyoruz. O Kadar fakat 12 şahsiyet bir ailede hiç kimse aşı olmamışken tümü aşı oldu ve zincirin bir halkasını canını yakmak pandemide çok kayda değer. Çünkü o aile komşusuna, arkadaşına aşı olmanın ne değin önemli olduğunu söylüyor. Bu da bizim için olumlu sonuçlar veriyor. Pandemi sürecinde en manâlı silahımız aşı o nedenle tüm vatandaşlarımıza niçin aşı olmadıklarını sorarak tereddütlerini öğreniyoruz. Arkasında da aşı olmanın ne dek manâlı olduğundan bahsederek aşı olmaları sağlanıyor. Aşının bağlı etkileri veya aşıyla ilgili hatalı bilgileri yok etmek açısından bilgiler veriyoruz. İnanılmaz hoş geri dönüşler alıyoruz. Yapılan aramaların yüzde 50’sinden fazlası bu konuşmadan sonradan bir şekilde aşı olmaya ikna ediliyor ve gidip aşılarını oluyorlar. 12 karakter bir ailemiz de en güzel örneklerden biri. Kafada bir takım hatalı algıları vardı, emrindeki etkilerinden korktukları için ya da kısırlık yapar gibi hatalı bilgilerden etkilendikleri için bir şekilde aşı olmayı erteleme gibi durumlar olabiliyor. Bunları açıklıyoruz. Sağlık Durumu personelinin yüzde 90’ından fazlasının aşı olduğunu belirtiyoruz. Herhangi bir ast etkisi olsa ilk önce sıhhat personeli yaptırmazdı. Bugün dünyada milyarlarca doz aşı yapıldı ve önemli ve daimi bir tabi etki söz konusu yok. Pandemi ile savaşta en büyük silahımız aşı.” 

‘BİR KİŞİYİ BİLE İKNA EDEBİLİRSEK EVE DAHA MUTLU GİDİYORUZ’ 

Çağrı Merkezi Koordinatörü Dr. Nurullah Ege ise, “Yaklaşık Olarak aradığımız her iki kişinden birisini aşı konusunda ikna ediyoruz. Bu kişileri hastanelere aşı yaptırmaya yönlendiriyoruz. Bu konuda bize direnç gösteren kişiler natürel ama oldu fakat bunlara hiçbir şekilde moralimizi bozmuyor, gerekirse yeniden arıyoruz. Çünkü insanların aşı olması gerekiyor ve bizler de ikna ediyoruz. Bir kişiyi bile aşı olma konusunda ikna edebilirsek akşam eve daha mutlu bir şekilde gidebiliyoruz. Bu bize mutluluk veriyor. Çünkü bu şart yalnızca kişisel bir olay değil toplumsal bir olay. Ne dek artı birey aşı olursa, ne değin artı kişiyi ikna edebilirsek bizim için daha artı sevinç demek” diye konuştu.

‘YERLİ AŞIYI BEKLİYORLAR’ 

Aşı yaptırmayan şahısların büyük çoğunluğunun yerli aşıyı beklediğini ifade eden Ege, “Aşı karşıtlığına olarak en fazla insanlarımızın yerli aşıyı bekliyor olmalarını görüyoruz. ya da sosyal medyada yaşanan bilgi kirliliğini görüyoruz. ‘Aşı bize faydasız, kısırlık yapıyor, aşıdan sonra hastalıklar artıyor’ gibi hatalı bilgilerden etkilenen kişileri arayıp dürüst bilgileri veriyoruz” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here