Haberi sosyal medyadan alıyor, TV kanallarına güveniyoruz

0
9
Haberi sosyal medyadan alıyor, TV kanallarına güveniyoruz
Haberi sosyal medyadan alıyor, TV kanallarına güveniyoruz

Pazar Araştırma ve Danışmanlık şirketi BAREM, Türkiye temsili bin birey ile medya konusunda kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma, Türkiye’de medya izleme alışkanlıklarında geleneksel medyadan yeni mecralara dürüst bir dönüşüm gerçekleştiğini gösteriyor. Araştırmaya kadar; en çok haber alınan mecralar arasında %56 oranla sosyal medya öne çıkıyor. Sosyal medyayı TV’ler (%55) peşine düşüp takip ediyor.

EN GÜVENİLİR HABER MECRAMIZ; TV

Araştırmaya kadar, TV kanalları haberleri TV’den izleyenlerin %76’sı göre güvenilir bulunurken, sosyal medya kullanıcılarının %69’u sosyal medyadan aldıkları haberlere güveniyorlar. Online gazete içinse bu oran %64.

DİZİ VE FİLM İZLEMEK İÇİN DE TERCİH; GELENEKSEL TV KANALLARI

Evde film ve dizi izlemek için hangi mecraların kullanıldığı sorulduğunda geleneksel TV kanalları (%46) öne çıkıyor. 55 yaş üzeri grupta (%69), ev kadınları (%62) arasında bu oran öteki gruplara kadar daha yüksek. Film ve dizilere ulaşmanın ikinci yolu internetten, YouTube’dan izleme veya indirme. Görüşülen üç kişiden biri (%33) bu yolu izliyor. Bu başvuru işsizler (%53), öğrenciler (%48), gençler (18-34 yaş grubu %47), lise mezunları (%46) ve üst sosyoekonomik gruplar (AB – %39) aralarında daha popüler.

Netflix, Blu TV, Exxen, Gain, MUBI vb dijital platformlar ise görüşülen kişilerin %27’si göre film ve dizi izlemek üzere tercih ediliyor. Üniversite ya da üzeri (%61) ve lise (%42) eğitimliler, öğrenciler (%53), ücretli ve maaşlı çalışanlar (%52), gençler (18-34 yaş grubu – %43) ve işsizler (%39) arasında bu oran daha yüksek.   

HABERİ FOX TV’DEN ALIYORUZ

Araştırma, nüfusun %20’sinden fazlası kadar izlenen TV kanallarının sırasıyla; Fox TV (%45), ATV (%32), A Haber (%24), Show TV (%23), TRT1 (%23) ve TRT Haber (%21) olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca haber ağırlıklı TV kanallarında haber izlenmesi bazı gruplarda %20’nin üstüne çıkıyor. CNN Türk toplamda %17 oranında izlenirken AB (%26) ve C1 (%20) ses gruplarında bu oran daha yüksek. NTV toplamda %16 izlenirken 55 yaş ve üstünde bu oran % 21’e çıkıyor. Ahali TV toplam kitlede %15 izlenirken 55 yaş ve üzeri kitlenin %25’i haberleri buradan izliyor. Habertürk %9 izlenirken AB ses grubunda %24 izleniyor.

GÜNDEMİMİZ; COVID-19, KANAL İSTANBUL, SEDAT PEKER VE MÜSİLAJ

Türkiye’de gündem seri değişirken, çok sayıda yeni habere maruz kalan izleyiciler, haberleri belirli filtrelerden süzerek farkediyor ve hatırlıyor. Araştırmada bu dönem en fazla izlenen haberler spontan olarak sorulduğunda, görüşülen şahısların yarıdan fazlası (%52) COVID-19 ile ilgili haberleri izlediğini söyledi. COVID-19 haberlerine en hassas grup ise %61 oranla kadınlar oluyor. Üç kişiden biri de (%32) Kanal İstanbul haberlerini izlediğini ifade ediyor. Bu oran erkekler (%36), 35 yaş ve üzeri kişiler (%37), İstanbullular (%38) ve üstteki sosyoekonomik gruplarda (AB – %43) daha yüksek.

Bu aralar en fazla izlenen 3. haber konusu ise Sedat Peker (%27). Bu konu erkeklerin (%34) daha pozitif dikkatini çekerken, üstteki sosyoekonomik gruplar (AB – %38) aralarında daha da popüler olduğu görülüyor. Müsilaj yani deniz salyası (%26) haberleri de çok izlenenler aralarında yer alıyor. Kadınlar (%29), 35-54 yaş grubu (%30), üstteki sosyoekonomik statü grupları (AB – %37) ve ilk önce İstanbul (%37) edinmek üzere Marmara ve Ege bölgelerinde yaşayanların bu konuya ilgisi daha artı.

10 KİŞİDEN 4’Ü MÜSİLAJ HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ DEĞİL

Görüşülen kişilere müsilaj hakkında bilgileri olup olmadıkları sorulduğunda; 10 kişiden 6’sı (%61) müsilajı bildiğini söyledi. Üniversite ve üzeri eğitimli (%74) ve üstteki sosyoekonomik gruplarda (%82) bilenlerin oranı fazla daha yüksek.

Müsilaj hakkında bilgisi olanlar ise bu işin sorumluları olarak atıklarını arıtmadan denize bırakan fabrikaları (%71) gösteriyor. Kadınlar (%76) aralarında bu fikir daha yüksek. Araştırmaya katılan kişilere tarafından; atıklarını arıtmadan denize bırakan tesisler ve siteler (%44), Merkezi Idare – Hükümet, İlgili Bakanlıklar (%42) ve Yerel Yönetimler – Belediyeler (%36) de bu sorumluluğu paylaşıyorlar.

Araştırma Künyesi: Araştırma, Türkiye temsili 1.000 kişi ile, CATI (Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmesi) yöntemiyle 28 Haziran-03 Temmuz tarihleri aralarında gerçekleştirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here