Hangi esnaf, kaç TL hibe alacak?

0
41
Hangi esnaf, kaç TL hibe alacak?
Hangi esnaf, kaç TL hibe alacak?

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, 1 milyon 384 bin esnaf ve sanatkâra hibe desteği verileceğini belirtti. İki öbür grup hâlinde toplam 4 milyar 622 milyon liralık destek sağlanacak.

Muş, şahsi Twitter hesabında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın esnafa yönelik açıkladığı desteklerin ayrıntıları hakkında veri verdi.

1’İNCİ GRUPTAKİ ESNAFA SEYYANEN 5 BİN TL HİBE

Buna tarafından 1’inci grupta kahvehane, kafe, çayevi gibi yerler ile okul ve personel servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, internet kafeler, hamamlar, lunaparklar gibi işletmeler yer aldı. Sayıları toplamda 235 bine ulaşan bu işletmelere bir defaya bilerek 5 bin Türk Lirası hibe ödemesi yapılacak.

3 bin TL hibe hakkı bilinen 2’nci grupta ise şunlar yer alıyor: Bakım, onarım, tamirat, kaporta işleri ile uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, zücaciyeler ve kurs işletmecileri.

2’NCİ GRUPTAKİ ESNAFA 3 BİN TL

2’nci gruba daha önceki takviye ödemelerinden faydalanan lokantalar, pastaneler, dondurmacılar, terziler, berberler, taksici, minibüsçü, otobüsçü ve pazarcıların da dahil edildi.

Toplamda 1 milyon 150 bini aşkın işletmeye bir defaya mahsus 3 bin TL hibe ödemesi yapılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here