Haniye Darı, Katar ve İran’a teşekkür etti; Türkiye’nin adını anmadı

0
16
Haniye Darı, Katar ve İran’a teşekkür etti; Türkiye’nin adını anmadı
Haniye Darı, Katar ve İran’a teşekkür etti; Türkiye’nin adını anmadı

İsrail ve Hamas yetkilileri 11 günlük çatışmaları sona erdirmesinin ardındaki varılan ateşkesi kendileri açısından bir başarı olarak duyuru etseler de, insani takviye görevlileri Gazze’de yaşanan hasarın yeniden inşa edilmesinin yıllar alacağı uyarısında bulundu.

Filistinli yetkililer tekrar yapı faaliyetlerinin maliyetinin on milyonlarca doları bulacağını belirtirken, ekonomistler son savaşın İsrail’in Covid-19 salgınından idareli toparlanmasını engelleyebileceğini söylüyorlar.

Gazze’de enkazdan beş vücut daha çıkarıldı, bu nedenle ölü sayısı 66’sı çocuk almak üzere 248’e yükseldi, 1.900’den fazla da zarar görmüş bulunuyor. İsrail ordusu ise, bir İsrail askerinin ve ikisi çocuk 12 sivilin öldürüldüğünü, yüzlerce kişinin de yaralandığını açıkladı.

“DÜNYA KENDİSİNE NASIL MEDENİ DİYEBİLİR?”

Filistin ve İsrailliler hasarın boyutunu değerlendirmeye başlarken, Reuters haber ajansına konuşan Ebu Ali adlı bir Gazzeli mahallesinin tsunami tarafından vurulmuş gibi göründüğünü söyleyerek “Bu manzara aleyhinde dünya kendisine nasıl uygar diyebilir?” diye sordu.

Dünya Sağlık Durumu Örgütü (DSÖ) sözcüsü Margaret Harris, Gazze’deki kapasitelerinin üzerinde doymuş olan hastanelerin yaralılarla başetmekte zorlandığını kaydetti, hemen tıbbi malzeme ve sıhhat personeli ulaştırılması için Gazze Şeridi’ne ivedi erişim imkanı sağlanması çağrısında bulundu.

Gazzeliler senelerdir insan ve mülk geçişlerini kısıtlayan İsrail ablukası ve Darı’ın kısıtlamaları altında yaşıyor. Her iki ülke de bu uygulamalarının nedenini Gazze’yi denetçi Hamas’ın tabanca ve mühimmat elde etmesini alıkoymak olarak gösteriyor. Filistinliler ise kısıtlamaların Gazze’nin 2 milyonluk nüfusunun toplu cezalandırılması anlamına geldiğini kaydediyor.

“PARÇALANMIŞ HAYATLAR NASIL İNŞA EDİLECEK?”

Milletlerarası Kızıl Haç Komitesi’nin bölge direktörü Fabrizio Carboni’de yaptığı açıklamada “Gazze’yi tekrar yapı etmek yıllar alacak, parçalanmış hayatları her tarafta yapı etmek ise daha da uzun sürecektir.” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden Perşembe günü yaptığı açıklamada, yardımın Gazze’ye süratli bir şekilde gönderileceğini, ancak bunun “Hamas’ın askeri cephaneliğini yeniden stoklamasına müsade vermeyecek şekilde” Mahmud Abbas liderliğindeki Filistin Yönetimi’yle koordine edileceğini söyledi. .

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu İsraillilere televizyonda yaptığı konuşmada, operasyonun Hamas’ın İsrail’e füze fırlatma kabiliyetine zarar verdiğini söyledi. İsrail’in Hamas’ın geniş tünel ağını, roket fabrikalarını, silah laboratuvarlarını ve depolama tesislerini değil ettiğini ve 25 üst seviye figür dahil 200’den artı militanı öldürdüğünü kaydederek “Hamas artık saklanamıyor. Bu İsrail için büyük bir başarıdır. Hamas’ın ve İslami Cihad’ın komuta kademesinin manâlı bir bölümünü ortadan kaldırdık. Ve bugün hayatta kalanlar, kolumuzun ona bitmiş, yer üzerinde ya da yer altında ulaşabileceğini biliyor.” dedi.

İsrail, Hamas’ın, İslami Cihad’ın ve diğer militan grupların çatışma esnasında Gazze’den yaklaşık 4 bin 350 roket ateşlediğini ve bunların yaklaşık 640’ının kısa kalarak Gazze Şeridi’ne düştüğünü söyledi. İsrail ordusu, sınırı geçenlerin % 90’ının Demir Kubbe füze savunma sistemi tarafından engellendiğini açıkladı.

Ateşkese varmak için perde arkasından günlerce yoğun diplomasi yürüten Washington ilgili taraflardan ateşkesi taahhüt ettiklerine dair güvence aldığını söyledi.

HANİYE, MISIR, KATAR VE İRAN’A TEŞEKKÜR ETTİ

Hamas lideri İsmail Haniye savaşı askeri ve idareli olarak daha kuvvetli bir düşmana aleyhinde başarılı bir direniş olarak nitelendirerek “İşgalin tahrip ettiğini yeniden yapı edeceğiz ve yeteneklerimizi bitmiş inşa edeceğiz. Şehit ailelerine, yaralılara ve evleri yıkılanlara karşısında yükümlülüklerimizi ve görevlerimizi terk etmeyeceğiz” dedi. Haniye, “direnişe para, silah ve teknoloji sağlamaktan vazgeçmeyen” Darı, Katar ve İran’a teşekkür etti. Hamas siyasi bürosunun kıdemli bir üyesi olan Ezzat el-Reshiq, taleplerinin El Aksa camiinin ve Doğu Kudüs’teki evlerinden terhis edilmekle tehdit edilen Filistinlilerin korunmasını içerdiğini açıkladı.

İran Yüksek Lideri Ayetullah Ali Hamaney, yaptığı açıklamada Müslüman devletleri “Filistin halkını askeri ya da mali yardım aracılığıyla … veya Gazze altyapısını her yerde inşa ederek desteklemeye” çağırdı. Hamas’ı destekleyen İran hükümeti ise, İsrail’e karşı “tarihi bir galibiyet” kazandıklarını söyledi. İran Devrim Muhafızları İsrail’i “ölümcül darbeler” beklemesi konusunda uyardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here