Hasta tutsak Özkan’ın infazının ertelenmesi için savcılığa uygulama

0
38
Hasta tutsak Özkan’ın infazının ertelenmesi için savcılığa uygulama
Hasta tutsak Özkan’ın infazının ertelenmesi için savcılığa uygulama

Özgür İçin Hukukçular Derneği  (ÖHD), Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Temsilciliği, Diyarbakır D Tipi Hapishane’nde fenalaşması üzerine 6 kez Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan ve her yerde cezaevine götürülen 83 yaşındaki ağır hasta tutuklu Mehmet Muhakkak Özkan’ın durumuna ilişken yazılmış tanımlama yayımladı. Türkiye cezaevlerinde hasta mahpusların durumunun gün geçtikçe ağırlaştığı vurgulanan açıklamada,  Pandemi ile beraber uygulanan tecrit halinin daha da sıklaştırıldığı ve tedavilerin zorlaştırıldığı belirtildi. Nerdeyse her hafta cezaevlerinde bir hasta mahpusun yaşamını yitirdiği ifade edilen açıklamada, sivil toplum örgütlerinin ve oluşturulan kamuoyunun çağrılarının cevapsız kaldığı kaydedildi. 

CEZAEVİNDE KALAMAZ RAPORU

83 yaşında ve birçok kronik rahatsızlığı yer alan Özkan’ın durumunun ağırlaştığı ve hastaneye elleri kelepçeli bir şekilde sevk edildiği hatırlatılan açıklamada, “Adli Tıp Kurumu’nun yüzde 87 engellilik oranını bildirir cezaevinde kalamaz raporuna rağmen hapishanede tutulmaktadır. Kanunen infazının ertelenmesi gereken hasta mahpus Mehmet Muhakkak Özkan’ın yaşamını, hapishanede geçirmesi mümkün değildir” denildi. 

‘KELEPÇESİZ TEDAVİ TALEBİ KABUL EDİLMEDİ’

19 Mayıs’ta Diyarbakır D Tipi Canice İnfaz Kurumu’nda bulunan hasta tutuklu Özkan’ın ailesi kadar kendilerine başvuru formu yapıldığı hatırlatılan açıklamada, başvuruda hasta mahpus Özkan’ın afiyet durumunun ağırlaştığı, rahatsızlıkları nedeniyle hastaneye son bir haftada 2 kere sevk edildiğini, ama bu sevk süreçlerinde kelepçeli tedaviyi kabul etmediği gerekçesiyle hastaneye yatışının gerçekleştirilmediğinin kendilerine bildirildiği aktarıldı. Kurumların, başvuruya istinaden harekete geçtiği, sevki istenen hastane ve hapishane idaresi ile görüşmeler yapıldığı vurgulanan açıklamada, tüm girişimlere rağmen kelepçesiz tedaviye ilişkin taleplerinin kabul edilmediği kaydedildi.  Basına yansıyan görüntülerden de anlaşılacağı üzere hasta mahpus Özkan’ın sağlık durumu durumunun, yaşamını kimsesiz idame edemeyecek derecede kritik olduğu kayıtlı açıklamada, “Kaldı oysa kendisine dayatılan kelepçeli çare, ağırlaşan afiyet durumuna karşın hapishanede tutulmaya devam edilmesi devletin pozitif yükümlülüklerini yerine getirmediğini de dobra dobra gözler önüne sermektedir. Bu bağlamda Mahpuslara Muameleye Dair Birleşmiş Milletler En Düşük Standart Kuralları ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 3’üncu maddesi uyarınca ağır hasta mahpus Mehmet Belirli Özkan’ın maruz kaldığı açık açık insanlık dışı muameledir” diye belirtildi. 

SAVCILIĞA KULLANIM

Kurumların yüzde 87 cezaevinde kalamaz raporuna karşın terhis edilmeyen Özkan’ın infazının ertelenmesi talebini içeren dilekçeyle savcılığa başvuru ettiği vurgulanan açıklamada, kurumlara yapılan başvuru ve infazın ertelenmesi için başlatılan sürecin takipçi olunacağı kaydedildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here