Hatim Af Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Hatim Nasıl Bağışlanır?

0
9
Hatim Af Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Hatim Nasıl Bağışlanır?
Hatim Af Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Hatim Nasıl Bağışlanır?

 Kur’an-ı Kerim’i ezbere bir şekilde ya da düz bir şekilde okuyarak bitirmiş olan kişiler hatmetmiş sayılmaktadır. Bu kapsamda ”Kur’lahza-ı Kerim’i hatim eden şahısların ilahi rahmeti hazırlanmış bulunmaktadır.” biçiminde buyrulmuştur. Kur’lahza-ı Kerim’i hatim eden bireyler için âlimlerin birçok; ”Allah katında değerli olan kimselerdir, bu kimseler sunulmakta olan ibadeti layığı ile yerine getirmiş, öbür dünya için ve bu dünya için duaları kabul olan kişilerdir.” Görüşü bulunmaktadır.

 Hatim Duası Nedir?

 Hatim duası, kayda değer olan dualardan bir tanesidir. Hatim duası başlıca olarak, Kur’an-ı Kerim’i hatmeden şahısların, hatim sonrası aydın oldukları dua çeşididir. Allah katında bahsedilen duanın makbul olduğu bilinmektedir. Hatim duası ayrıca Diyanet tarafından resmen kayıtlı bir duadır. Bu duada bireylerin Allah katında; mevcut ibadetini yerine getirebilen, kulluk görevini yapabilen sıfatları bulunmaktadır. Hatim duası ile birlikte Peygamber efendimizden Kur’an-ı Kerim’i hatmetmeye ilişkin birçok hadis bulunmaktadır. Hadislerde de dile getirilmiş olan ibadet faktörleri; hatim ile bitmiş olmaktadır. bununla birlikte, Allah katında duaları kabul görülmüş olan kişiler oldukları ayrıntısı da yer almaktadır.

 Hatim Duasının Türkçe Okunuşu Nasıldır?

 Hatim duasının Türkçe okunuşu şu şekilde olmaktadır: “Sadekallâhü’l-‘azîm ve belleğa Rasûlühü’l-Kerîm. Ve nahnü ‘alâ zâlike mineş-şâhidîn. Rabbenâ âmennâ bimâ enzelte vet-teba’ner-Rasûle fektübnâ meaş-şâhidîn” veya kısa bir şekilde “Sübhâne Rabbiyel-‘aliyyil-â’lel-vehhâb.” şeklinde okunmaktadır.

 Hatim Duasının Türkçe Meali Nedir?

 Hatim duasının Türkçe meali aşağıdaki gibi açıklama edilmektedir:

”Ulu olan Allah, şüphesiz içten söylemiştir. O’nu Peygamberimiz bizlere ulaştırmıştır.”

”Âlemlerin Rabbi olan Allah’a şükürler olsun. İyi sonuç müttakilerindir. Düşmanlık yalnızca zalimler içindir. Peygamberimiz olan Hz. Muhammed’e, onun tüm ehl-i beytine ve onun ashabına selamlama ve salat olsun.”

”Ey Rabbimiz! Bizlerden ibadetlerimizi kabul buyur! Belirsizlik yok oysa sen her şeyi işitebilen ve her şeyi bilensin.”

“Ey Mevlamız! Bizlerin tövbelerini kabul et! hiç kuşkusuz sen tövbeleri en fazla kabul etmiş olan ve merhametli olansın. Bize de hidayet ver! Yargı yola ve sırat-ı müstakime ulaşabilmeyi bizi muvaffak et! Ulu Kur’an-ı Kerim’in hürmetine, alemlere rahmet biçiminde gönderdiğin Peygamber hürmetine.”

Biçiminde anlamı bulunmaktadır. Hatim duası bu şekilde okunup tamamlanmaktadır. daha sonra ise Fatiha suresi okunup hatim edilmiş olan Kur’an-ı Kerim için Hatim duası bitirilmektedir.

 Hatim Duasının Önemi Nedir?

 Hatim duası epeyce önemli bir dua çeşidi olmaktadır. Hatim duası, Kuran-ı Kerim tekrar ardına kadar okunmasının ardından duaların kabul olabilmesi amacı ile okunan ve okunması oldukça önemli olan bir sünnet olan bir duası olarak kabul edilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here