Hayalini gerçekleştirdi, kendi arabasını yaptı

0
3
Hayalini gerçekleştirdi, kendi arabasını yaptı
Hayalini gerçekleştirdi, kendi arabasını yaptı
 Mersin’in Erdemli ilçesinde torna ustası genç 3 yıl emek verip, mesaisi haricen çalışıp, haftalığından arttırdığı 5 bin lira ile kendi arabasını yaptı.

3 yıl önce ’imkansız diye bir şey yoktur’ diyerek mesaisi açık havada çocukluk hayali olan arabayı yapmaya başlayan 22 yaşındaki tornacı Musa Topak, hurdacı ve parçacılardan topladığı malzemelerle aracını yürür hale getirdi. ’Okusaydım mühendis olmak isterdim’ diyen Topak, sanayide torna ustası olmaktan da sevinç duyduğunu belirtti.

 

“Jantlarını hurdacıdan aldım, motorunu çıkmacıdan aldım”
Çocukluk gerçek dışı arabayı gerçeğe dönüştürmek için 3 yıl önce karar aldığını açıklayan Musa Topak, “12 yaşımda sanayiye başladım, demire olan sevgimden dolayı. 

Bu arabayı yapmaya 3 yıl önce başladım. Yani çocukluktan beri hevesimdi böyle bir şey gerçekleştirmek. Sonunda nasip oldu. Jantlarını hurdacıdan aldım, motorunu çıkmacıdan aldım, direksiyon kutusunu tamirciden. 

Bu arabulucu eski malzemelerden kullanarak yaptım. Tasarımı olsun, süspansiyonu olsun hepsi bana ait. Tasarladım, resmettim, çizdim, ölçülendirdim. Yani onun için 3 yıl gibi uzun bir süreç oldu” dedi.

“Bir araçta olması gereken her şey var”

Arabasını trafiğe çıkacak seviyeye getirdiğini ama trafikte kullanmadığını dile getiren Topak, “Trafikte kullanamadığımız için mecburi böyle kapalı alanlarda kullanıyoruz. Bir araçta olması gereken her şey var. Fren sistemi mevcut, gaz, debriyaj, pedallar. Vitesi benzer araba vitesi gibi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here