Hayvan hakları yasasında son koşul

0
30
Hayvan hakları yasasında son koşul
Hayvan hakları yasasında son koşul

Hayvan hakları yasasında sona gelindi. AK Parti’nin uzun süredir üstünde çalıştığı yasa için gözler cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Brüksel ve Azerbaycan ziyareti sonrasında yapılacak olan son toplantıda olacak.

Taslağa tarafından Türk Cinayet Kanunu’nda ‘mal’ olarak görülen hayvanlar bundan böyle “can taşıyan varlık” olarak tanımlanacak. Bu Nedenle hayvanlara yapılan kötü muamele, ızdırap, cana yapılmış sayılacak.

Yasayla sahipli- sahipsiz hayvan tanımı netleşecek ve işlenen suçlar ayrı olarak cezalandırılacak. Bu kapsamda da hayvanlara aleyhinde işlenen suçlarda hapis cezalarında üst sınır 10 yıl olacak. Nesli yok olma tehlikesi olanı öldürene 1-5 sene,,, nesli yok edene 5 yıldan 10 yıla dek, hayvan dövüştürmeye 3 aydan 2 yıla değin canice verilebilecek.

Nüfus 25 binin altındaki yerlere hayvan barınağı açma sorumluluğu getirilecek. Edinilen bilgiye takriben, AK Parti, hayvanlarla cinsel ilişkiyi de suç dahilinde değerlendiriyor. Hemen Şimdi çerçeve belirlenmedi ancak dünya üzerindeki örnekler tek tek incelendi.

Tarım il müdürlükleri ve belediyeler bu konuda yetkili olacak. Kısırlaştırma seferberliğinin başlatılması bekleniyor. Petshoplar için de standartlar getirilecek ve denetimleri Tarım Bakanlığı’nda olacak. Erdoğan’ın ilgili bakanlarla bir araya geleceği toplantının gerisinde hayvanların haklarına koruma kanun teklifinin TBMM’ye gönderilmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here