Her anını sosyal medyada paylaşanları bekleyen tehlike

0
10
Her anını sosyal medyada paylaşanları bekleyen tehlike
Her anını sosyal medyada paylaşanları bekleyen tehlike

“Eğer fena niyetli bir kişi olunsaydı ve bir çocuğa acıtmak istenseydi ebeveynlerin paylaşımları incelenerek çocuk hakkında hangi bilgilere ulaşılabilirdi?” sorusunun yanıtını arayan bir araştırma, sorumsuzca yapılan paylaşımların çocuklar için ne dek büyük bir risk yaratabileceğini gözler önüne serdi.

Araştırmada, bir “instamom” (instagram annesi) hesabı üzerinde yapılan detaylı incelemede, çocuğun ultrason fotoğrafları da dahil elde etmek üzere bine yakın fotoğrafının paylaşıldığı, bu fotoğraflarda çocuğun özel bilgilerinin de yer aldığı ve bunun da çocuğun istismarına yol açabileceği vurgusu yapıldı.

YÜZDE 68’İ PAYLAŞILIYOR

Ordu Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’ndan araştırmacılar Şule Baştemur, Dilara Hatice Borucu ve Sezer Bulut kadar yapılan “Ebeveynlerin Çocuklarının Fotoğrafını Sosyal Medyada Paylaşmasınin Psikolojik Sonuçları” başlıkla araştırmaya bu alandaki tehlikelere uyarı çekti. Araştırma Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatri Derneği’nin yayınlama organı olan Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Dergisi’nde yayınlandı.

Türkiye’de ebeveynlerin yüzde 68’inin çocuklarının fotoğraflarını sosyal medyada paylaştığının belirtildiği araştırmada, fotoğrafların çoğunun herkese açık şekilde paylaşıldığı belirlendi. Ebeveynlerin, sosyal medya aracılığıyla destek almak, diğer annelerle iletişim kurmak veya kendilerinin iyi ebeveyn olduklarını göstermek gibi çoğu nedenden dolayı çocuklarının fotoğraflarını paylaştıkları dile getirilirken paylaşma nedenleri aralarında bedensel kazanç sağlama da yer alıyor. 

100 BİN TAKİPÇİ

Araştırmada, intagramda ‘…anne’ ismini kullanan, hesabı herkese açık ve sadece sosyal ağ paylaşımları nedeniyle tanınan, 100 bin takipçisi olan ve günde ortalama 25 hikaye paylaşan bir ‘Instamom’ın hesabı da derinlemesine incelendi. Annenin binden artı fotoğrafı mercek altına alınırken, hesapta kullanılan fotoğrafların yüzde 83’ünün çocuğun fotoğrafları olduğu belirlendi. Paylaşımlarda ise çocuğun özel bilgileri, konum bilgisi, özel kıyafetli görselleri de yer alıyor. Yeniden ebeveynin her üç fotoğraftan birinde çocuğun görsellerini kullanarak ürün tanıtımı yaptığı ve fiziksel gelir sağladığı da dikkati çekiyor.

Araştırmada bilgiler ahlak nedenlerle kişisel bilgiler değiştirilerek verildi. Sonuçlara tarafından, ailenin tek çocuğu olan ‘Aslı’nın ilk fotoğrafları, 2017 yılında paylaşıldı. Ultrason fotoğrafları ile anne karnında sosyal medya ile tanışan ‘Aslı’nın hesapta bine yakın fotoğrafı yer alıyor. Resim açıklamalarında ise çocuğun hangi hastanede doğduğu, doktorunun kim olduğu, kaç kilo olarak dünyaya geldiği, göz ve saç rengi kişisel bilgileri de yer alıyor.

HER TÜRLÜ BİLGİ VAR

Fotoğraflar incelendiğinde hangi okulda okuduğu bilgisi paylaşılmasa da okulun adı net bir şekilde yer alıyor. Çocuğun kaç saatleri arasında okulda olduğu, vakit geçirdikleri park ve parkın eve fazla yakın olduğu bilgisi de anne tarafından paylaşılmış. Annenin çocukla gittiği 54 yerin konum bilgisini de paylaştığı uyarı çekerken, itinalı incelendiğinde ev adresine de ulaşılabiliniliyor. Fotoğraf analizlerinde annenin çocuğunun kullandığı ürünler hakkında da tanıtım ve reklam yaptığı da belirlendi.

GÜVENLİĞİ TEHLİKEDE

Araştırmada, yapılan bu paylaşımlardan yola meydana çıkan fena niyetli bir kişinin çocuğun yaşadığı şehir halkı, okuduğu okul hatta ev adresi gibi bilgilere ulaşılabileceğine dikkat çekildi. Çocuğun karşılaşabileceği risklerin anlatıldığı araştırmada, pedofili bir kişinin annenin sosyal medya hesabını kullanarak çocuğun bilgilerine ulaşarak çocuğu istismar için yerinde ortam arama gibi davranışların içerisine girebileceği, acele ile yapılan bu paylaşımların pedofili bireylerin çocuğa erişimini kolaylaştırdığı ve cinsel saldırı için zemin hazırlayabileceğine şive yapıldı.

EBEVEYNLER, ÇOCUĞUNUZU YALNIZCA SİZ KORUYABİLİRSİNİZ

Araştırmada, ebeveynlerin sosyal medya paylaşımları yaparken dikkat etmeleri gereken noktalar da şöyle sıralanıyor:

“Paylaşımlarınızın herkese açık olup olmadığını göz önüne alarak hareket edin. Pedofili olan bireylerin fotoğraflara bakışı art niyetli olabileceğinden çocuğun deniz, havuz, park gibi ortamlarda çekilen fotoğraflarının paylaşımına uyarı edin. Çocuğunuzun iznini alın.”

DÜNYADA DA AYNI YANLIŞ

ABD’de yapılan bir araştırmada çocukların iki yaşına gelmeden sosyal medyada yüzde 92 oranında ebeveynleri tarafından fotoğraflarının paylaşıldığını ortaya koyuyor. Başka bir araştırmaya kadar ebeveynlerin çocukları beş yaşına gelene değin sosyal medyada bine yakın fotoğrafını paylaştığını gösterdi.

KAYNAK: HÜRRİYET
Abone Ol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here