Hibede esnafa ayrımcılık: Salgından etkilenme şartı getirildi

0
43
Hibede esnafa ayrımcılık: Salgından etkilenme şartı getirildi
Hibede esnafa ayrımcılık: Salgından etkilenme şartı getirildi

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı esnafa yardım paketinin usul ve esasları belirlendi. 235 bin esnafa 5 bin TL, 1 milyon 150 bin esnafa da 3 bin lira hibe verilmesini kapsayan karara kadar yardım alacak esnafın “salgınla çaba dahilinde alınan önlemlerden etkilenmiş olması ve Ticaret Bakanlığı tarafından tespit edilen sektörlerde faaliyet gösteriyor olması” gerekecek.

HİBEYİ ESAS FAALİYET ALANLARI ÜZERİNDEN ALACAKLAR

Cumhuriyet’deri Mustafa Çakır’ın haberine kadar, gerçek birey tacirler için de benzer koşullar aranacak. Hibe, Ticaret Bakanlığı bütçesine konulacak ödenekten karşılanacak. Takviye, Ticaret Bakanlığı göre hazırlanacak program çerçevesinde ilk elden verilecek. Destekten 17 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla kazanç vergisi mükellefiyeti olan esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirler, etkinlik konuları üzerinden yararlanabilecek.

DİĞER AYRINTILAR TİCARET BAKANLIĞINCA BELİRLENECEK

Destekten yararlanan esnaf ve ressam, Türkiye Halk Müziği Bankası tarafından esnaf ve sanatkârlara kredi kullandırılmasına dair cumhurbaşkanı kararının 5. maddesinin 4. fıkrası hükmünden istisna tutulacak. Buna kadar Irk Bankası’nın faiz indirimli kredisinden yararlanabilmek için son 5 yıl içerisinde başka bir ulus kurum ve kuruluşunun desteğinden yararlanmamış olma şartı aranıyordu. Yeni paketteki istisna kararıyla esnaf ve sanatkârdan diğer bir destekten yararlanmadıklarına dair taahhütname istenmeyecek. Hibe desteğinin verilmesine ilişkin öteki ayrıntılar ise Ticaret Bakanlığı göre belirlenecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here