Hiçbir şeyden haz almama hastalığı: Anhedoni

0
8
Hiçbir şeyden haz almama hastalığı: Anhedoni
Hiçbir şeyden haz almama hastalığı: Anhedoni
Hiçbir şeyden zevk almama hastalığı: Anhedoni

İnsan bir ömür içinde tek bir kişiymiş gibi yaşadığını zanneder lakin az kalsın birkaç yılda bir, bir öncekine benzer fakat ayrı bir insan olabiliriz. Çocuk halin ile buluğ çağı dönemindeki halin, birincil gençlik zamanları ile reşitlik zamanlarındaki hallerin arasında bariz farklar vardır. herkes öbür insanlarmış gibi, bununla beraber birbirine benziyormuş gibi. Bu dönüşümlerin kayda değer bir kısmı normaldir, hatta öyle olması beklenir. Bir ömür çocuk veya ergen gibi kalman ve davranman bir sorun olduğunu belirten işaretlerdendir. Ayrı kişiliklere dönüşmenin bu bahsettiğim şekli fazla doğaldır. Ama bundan başka beklemediğimiz şansın dönmesi bizi bambaşka bir insan haline getirebilir.

Hiçbir şeyden zevk almama hastalığı: Anhedoni

Daha önceki bazı yazılarımda da bahsettiğim üzere, insanın benzini umuttur. Umut bugünden yarına enerjimizi karşılayan, hayattan keyif almamızı olası kılan belli başlı şeydir. Fakat ara sıra yaşadığımız olumsuz olaylar, yaşadığımız kayıplar, toplumca yaşadığımız, pandemi gibi sorunlar hayata karşı umudumuzu yitirmemize neden olabilir. Lakin umut birden bitmez, yavaşça azalır, farkına bile varmazsın gittiğinin.

Hiçbir şeyden zevk almama hastalığı: Anhedoni

Umut tükenmeye yaklaştığı vakit farklı bir insan gibi olursun, vaktiyle keyif aldığın şeyler sana keyif vermemeye başlar, her şey yararsız gelir ve kasıt bulmak için daha uç şeyler test eğiliminde olursun. Daha artı para masraf, içki ve madde bağımlılığı veya ekstrem deneyimler. Bunlar da bir vakit daha sonra içindeki hissettiğin boşluğu doldurmayacak ve daha yoğun bir şekilde hayattan keyif alamama durumu çıkacaktır.

Hiçbir şeyden zevk almama hastalığı: Anhedoni

Eski halin arkadaşlarla buluşmayı, değişik yemekler yapmayı, hobilerinle uğraşmayı, yürüyüş yapmayı, çocuklarınla ilgilenmeyi, kitap okumayı, televizyon izlemeyi seviyordu. Ama bu koşul başlayınca bunları yerine getirmek böylece zorlama gelmeye başlar ancak elinden gelse yorganın altından çıkmayacakmış gibi hissedersin. İşte içinde bulunduğumuz bu zamanlarda çoğu insanın benzer şekilde hissettiğini, eski hallerinden eser kalmadığını ifade ettiklerini duyuyorum. Birkaç günlüğüne veya kalıcı olarak böyle kavrama hali ruhsal açıdan bir tehlike alarmı olabilir. Bilhassa yakın zamanda yaşanılmış negatif yaşantılar varsa bu koşul bir depresyon işareti olabilir. Bu müsamaha alamama haline psikolojide anhedoni deniliyor.

Hiçbir şeyden zevk almama hastalığı: Anhedoni

İnsan böyle hissettiği zamanlarda enerji tasarruf modunda gibidir, sanki bir adım atarsa şarjı bitecek gibi hisseder. Böyle olunca içe kapanır, içe kapandıkça bir insanı besleyen en önemli kaynaklardan biri olan sosyal yardım sisteminden mahrum kalırsın. Yalnız hissedersin, kimse seni sevmiyor, önemsemiyor gibi gelmeye başlar. En ilk önce tutku alamadığın için içe çekilirken, her şeyden uzak kaldıkça hissettiğin negatif duygular daha da büyümeye başlar. Eğer bu karanlık akışa teslim olursan her geçen gün içinin güneşleri sönmeye başlar. Böyle bir durumda içinden yükselen her şeyden uzaklaşma isteğine karşısında koyman gerekiyor, gücünün yettiğince.

Hiçbir şeyden zevk almama hastalığı: Anhedoni

İçinde bir yerlerde hâlâ eskiden olduğun insan yatıyor, yalnızca derhal birazcık geri çekilmiş durumda. Zor zamanlarda hiçbir şey düzelmeyecek, bundan böyle bu hayatın bir anlamı yok, ne yaparsam yapayım hiçbir şey değişmiyor gibi hissedebilirsin. Bu içindeki karanlık tarafın sana söylediği yalanlardandır. Bu zamanlarda hayatında kolay rutinlerinin olması bile çok ama fazla değerlidir. Yatış ve kalkış saatlerinin muhakkak olması, evden çıkmadığın gün olmaması, önceden sana mutlu hissettiren lakin şimdi fazla da yorucu gelmeyen şeyleri küçük adımlarla taklit faktör sana çok iyi hissettiremeyecektir fakat en azından daha kötü hissetmene engel olacaktır. Daha dibe düşmeden bir zaman dayanabilirsen, içinde geri çekilmiş olan eski kuvvetli halin baştan ortaya çıkacaktır.

Hiçbir şeyden zevk almama hastalığı: Anhedoni

Lakin elinden geleni yapmana karşın bazen bu karanlığın içinden çıkamıyor gibi hissedebilirsin. İşte böyle durumlarda, psikolojik takviye olmak konusunda gecikmemeni öneririm.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here