Hidroksiklorokin ilacını kullananlar tepkili: Bize niye bu ilacı kullandırdınız?

0
50
Hidroksiklorokin ilacını kullananlar tepkili: Bize niye bu ilacı kullandırdınız?
Hidroksiklorokin ilacını kullananlar tepkili: Bize niye bu ilacı kullandırdınız?

Sıhhat Bakanlığı’nın kalp rahatsızlığı yer alan Covid-19 hastalarında hayati tehlike yaratan ve birçok tabi etkisi olan hidroksiklorokin ilacını 1 sene sonra çare rehberinden çıkarması, ilacı kullanan vatandaşların tepkisini çekti. öte taraftan hidroksiklorokin içeren Plaquenil isimli ilacı kullananlarda ne gibi hastalıklar görüldüğü ve bu ilaç sebebiyle ölen kişilerin olup olmadığı bilinmiyor. İlacı kullanan bazı kişilerde hiçbir emrindeki etki görülmezken, bazıları Covid-19’u atlattıktan sonra kalple ilgili yaşadıkları sağlık durumu sorunlarını bu ilacı kullanmalarına bağlıyor. Selma Akıcı adlı bir yurttaş ise oğlunu bu hap yüzünden kaybettiğini ileri sürüyor.

“BENİM OĞLUMU KİM GERİ GETİREBİLİR?”

Yürek ve diyabet olan 28 yaşındaki Erol Akıcı, geçen ay yaşamını yitirdi. Düzgün’ün annesi Selma Düzgün, Covid-19’a yakalandıktan sonradan oğluna Plaquenil isimli ilacın verildiğini ve oğlunun 1 hafta içinde hayatını kaybettiğini belirtiyor. Akıcı, “Oğlumun hiçbir belirtisi yoktu. Hatta testi fazla çıkınca bile şaşırmıştık. İki defa hastaneye gittik, bizi iki defa eve yolladılar. Oğlumun kalbi ve şekerinin olduğunu ısrarla belirtmeme karşın kimse dinlemedi. İlacı kapıya getirdiler; tetkik etmeden, oğlumun yüzünü bile görmeden hemencecik ilaca başlattılar” diye konuşuyor.

“Benim oğlum öldü, bundan sonradan ilacı kaldırsalar ne olacak” diyen Sürükleyici, şöyle devam ediyor: “Oğlum ilacı içtikten daha sonra fenalaşmaya başladı ve durumu daha da kötüleşince hastaneye kaldırıldı. Sonrasında yoğun bakıma alındı. Kalp krizi geçirdi ve 2 defa kalbi durdu. Bunun hesabını kim verecek? Soruyorum, oğlumu kim getirebilir? Olan gencecik oğluma ve onun durumundaki diğer insanlara oldu.”

“VİRÜSTEN ÖNCE RAHATSIZLIĞIM YOKTU”

İlacı kullanan kişilerden İlhan Aşkar da, iki abisiyle beraber Covid-19’u atlattıklarını ve Plaquenil ilacını kullandıklarını belirtiyor. Aşkar, yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Bir abim bu ilacı 3 gün evde kullandı, sonra hastaneye kaldırdık ve 3 günü yoğun bakım almak üzere toplam 10 gün hastanede yattı. daha sonra iyileşti. Öteki abime ise aynı anda keza Plaquenil keza de Favimol verdiler. O evde atlattı; ancak herhangi bir afiyet sorunu yaşamadı.”

Aşkar, bilim insanlarının “faydası yok hatta tabi etkisi var” dediği bir ilacın niçin kullandırıldığını anlamadığını söylüyor: “Eğer ilaç söylenildiği gibi etkili değilse hatta yan etkileri varsa seslenmek ancak ben Covid-19’u kendi kendime atlattım. Hatta üstelik sıhhat problemlerim ortaya çıktı. Hastalığı atlattıktan derhal sonradan tolere edilebilir bir kalp ritmi bozukluğum vardı. Maalesef sonraki süreçte bu bozukluk daha ciddi bir düzeye geldi. İlaçların bağlı etkisi mi yahut Covid-19’dan dolayı mı bilmiyorum; lakin virüse yakalanmadan önce böyle bir sorunum yoktu.”

Ömer Faruk ise şunları söylüyor: “Covid-19’u fazla ağır geçirdim. Bana Plaquenil verdiler ve o dönemde durumum kötü olduğu için kullandım. Hemen ise kalbimde ritim bozukluğu var. Daha evvelden böyle bir afiyet problemim yoktu.”

BU İLAÇ, KALPTE RİTİM BOZUKLUĞU YARATABİLİR

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu, bu ilacın kalpte ritim bozukluğuna niçin olabileceğini belirterek, “İlaç herkeste bu etkiyi göstermez fakat böyle bir emrindeki etkisi var. Bu etkiye bağlı ritim bozukluğunun ölümcül etkileri de olabiliyor. Vefat çok nadir görülen bir şart. Ama bu ilacı kontrolsüz bir şekilde ve insanların hikâyelerini öğrenmeden herkese verirseniz bir risk doğabilir” diyor. (BirGün)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here