Hidroksiklorokini, temaslılara ve deneme sonucu çıkmayanlara bile verdiler!

0
55
Hidroksiklorokini, temaslılara ve deneme sonucu çıkmayanlara bile verdiler!
Hidroksiklorokini, temaslılara ve deneme sonucu çıkmayanlara bile verdiler!

Afiyet Bakanı Fahrettin Koca’nın övünerek “Erken kullanmaya başladık ve 1 milyon kutu alıp depoladık” dediği hidroksiklorokin faktör maddeli ilacı bir sene daha sonra çare rehberinden çıkarmasına karşın tepkiler sürüyor. Bakanlık, yürek rahatsızlığı bulunan Covid-19 hastalarında yaşamsal risk yaratan ve birçok bağlı etkisi olan Plaquenil isimli ilacı kullananlarda ne gibi hastalıklar görüldüğüne ve bu ilaç sebebiyle ölen şahısların olup olmadığına ilişkin verileri kamuoyuyla paylaşmıyor.

“VERİLER AÇIKLANMALI”

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Covid-19 İzleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ersin Yarış, hidroksiklorokin faktör maddeli Plaquenil isimli ilacın çare rehberinden çıkarılmasını, “dürüst fakat geç küskün bir karar” olarak yorumladı. Prof. Dr. Yarış, “Bu ilaçtan kaç kutu alındığının açıklanması lazım. Ben bu ilacın 1 milyon civarında kişide kullanıldığını düşünüyorum. Kaç kişide nasıl etkiler ortaya çıktı? Dünya buna hayır derken Bakanlık buna neden evet dedi? Bunlar açıklanmalı” dedi.

“BÜTÜN VERİLER BAKANLIKTA”

“Teorik olarak bu ilacın ölümlere neden olması mümkün” diyen Yarış, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hekimler Sağlık Bakanlığı’na emrindeki tesir bildirimleri yapar. Ne dek bildirim geldi? Bu bildirimler değerlendirildi mi? Hiçbiri açıklanmıyor. Bu ilacın kullanımına ilişkin veriler Sıhhat Bakanlığı’nın dışında kimsede değil. Bu ilaç bırakın hastanede yatanları, Covid-19 hastalarını, temaslılara bile verildi. Bunu teşhis tedavi rehberine dayanarak yaptılar. Bakanlık şeffaflıktan fazla şımartma etmediği için bu verileri paylaşmıyor.”

“BİR YILDIR SÖYLÜYORUZ”

Bu ilacın tedavi rehberine hiç girmemesi gerektiğini vurgulayan Yarış, “Türkiye’de ilk Covid-19 vakası Mart 2020’de çıktı ve bu hap o zaman çare rehberine girdi. Bundan hemen sonradan ilk itirazlar gelmeye başladı. Dünya Afiyet Örgütü (DSÖ) zararları sebebiyle bu ilacın çare protokollerinden çıkarılmasını istedi. TTB olarak bu ilacın işe yaramadığını ve birçok ülkenin bunu kullanmaktan vazgeçtiğini dile getirdik. ABD de bu ilaca karşın acil başvuru formu onayını kaldırdı. Bir yıldır bu ilacın bir işe yaramadığını söylüyoruz” diye konuştu.

“HERKESE VERİLİYORDU”

TTB 2’nci Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten ise yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bir yıldır TTB ve Dünya Sağlık Durumu Örgütü olarak birçok kez söylememize rağmen Sıhhat Bakanlığı kadar hidroksiklorokin tedaviden yeni kaldırıldı. Çok kısa vakit öncesine değin Sağlık Durumu Bakanlığı’na ait bütün sağlık birimlerinde hidroksiklorokin, test yaptırmaya gelenlere zeka deneme sonucu çıkmadan veriliyordu.”

BAKAN KOCA ÖVÜNMÜŞTÜ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 15 Nisan 2020’deki basın toplantısında hidroksiklorokini dünyada en yaygın kullanan ülkenin Türkiye olmasıyla övünmüş, şu ifadeleri kullanmıştı: “Türkiye tedavide bambaşka bir yaklaşıma sahip. Hiçbir ülke fazla, güvenilmez bütün vakalarda hidroksiklorokin ilacını erken dönemde kullanmadı. Biz bu ilaçtan daha olgu görülmeden 1 milyon kutu alıp depoladık.” (BirGün)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here