Huawei gözünü zirveye dikti

0
6
Huawei gözünü zirveye dikti
Huawei gözünü zirveye dikti

Hatırlatmak icabında, eski ABD Başkanı Donald Trump, Çinli teknoloji devine yeni yaptırımlar uygulamış ve şirketi 2019’da ihracat kara listesine almıştı. Bu, şirketin ABD’den kaynaklanan ve kapasitesini etkileyen kayda değer teknolojileri tedarik etmesini yasakladı.

Şirket bu ABD ambargoları ile epeyce zorlu günler atlattı diyebiliriz. Ancak buna rağmen Huawei bir şekilde ayakta kalmayı başardı. Şirketin Idare Heyeti Başkanı Guo Ping, yakın tarihli bir Soru-Cevap’ta şunları söyledi: “Herkes, telefon çiplerinin düşük kuvvet tüketimine sahip ufak boyutta ileri teknolojiye gereklilik duyduğunu bilir. Huawei bunu tasarlayabilir, oysa kimse bunu yapmamıza takviye edemez, sıkışıp kaldık.”

Guo, bu sorunun çözülebilir olduğuna inansa da, “Huawei cep telefonları alanında var olmaya devam edecek ve çip üretimindeki aralıksız ilerlemelerle akıllı telefon tahtını eninde sonunda elde edecek” dedi. Sadece iki sene önce dünyanın en büyük zeki telefon üreticilerinden biri olmasına rağmen, marka son zamanlarda ilk 5 satıcı listesinden düştü.

Ayrıca şirket, markayı canlı tutmak için Honor’u bile satış zorunda kaldı. Şu an itibariyle, Huawei’nin geliri bu yılın ilk yarısında en büyük düşüşünü göstererek yüzde 29 azaldı. Gelirdeki düşüş, özellikle akıllı telefonlar gelirlerinde yüzde 47’lik büyük bir düşüş kaydederek 135,7 milyar Yuan’a (terbiyesizce 21 milyar ABD Doları) düştü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here