DOLAR 32,9903 -0.16%
EURO 35,9707 0.07%
STERLIN 42,7292 0.07%
ALTIN 2.552,800,08
BIST %
BITCOIN 22230000,58%
İstanbul
30°

AÇIK

02 00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ICF Türkiye, İş Dünyasındaki Dönüştiren Koçluk Kıssalarını Gündeme Getirneye Devam Ediyor…

ICF Türkiye, İş Dünyasındaki Dönüştiren Koçluk Kıssalarını Gündeme Getirneye Devam Ediyor…

ABONE OL
Ekim 27, 2022 23:06
ICF Türkiye, İş Dünyasındaki Dönüştiren Koçluk Kıssalarını Gündeme Getirneye Devam Ediyor…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ICF Türkiye, “Dönüştüren Koçluk Hikâyeleri” webinarının 20.’sinde, Selçuklu Holding İLKO İlaç’ı konuk etti.

Uluslararası Koçluk Federasyonu ICF’in ülkemizdeki tek yetkili temsilcisi ICF Türkiye, “Dönüştüren Koçluk Hikayeleri” webinarının 20.’sinde; Türkiye ilaç bölümünün esaslı kurumlarından Selçuklu Holding’e bağlı İLKO İlaç’ı konuk etti. Aktifliğe, firmanın Genel Müdür Yardımcısı Berk Apak katıldı.

2 yıla yakın bir vakittir gerçekleştirilen ve ülkemizde bir ilk niteliği taşıyan Dönüştüren Koçluk Kıssaları aktifliği; bu güne kadar 30’a yakın holdingin üst seviye yöneticisinin konuk edilmesi ve iş dünyasında koçluğu ileriye taşıyacak özgün uygulamaların ele alınmasıyla isminden kelam ettiriyor.

İLKO İlaç’ın katılığı, ICF Türkiye İdare Konseyi Lideri Yunus Emre Şentürk ve İdare Heyeti Üyesi Beyza Fazilet Balcı’nın moderatörlüğünde gerçekleşen son aktiflikte; “Geleceği Geçmişten Yapılandırmak” teması üzerinden, firmanın koçluk öyküsü ve uygulamaları ele alındı.

Kurumsal koçluğa gereksinim günümüzde kaçınılmazdır

İLKO İlaç’ın koçlukla nasıl tanıştığı, hangi gereksinimlerden doğduğu sorusuyla başlayan webinarda, İLKO İlaç Genel Müdür Yardımcısı Berk Apak, kelamlarına şöyle başladı: “Profesyonel hayatım boyunca, insanların değiştiği sürece kurumları değiştirebileceğini, geliştirebileceğini gözlemledim. Bu nedenle asıl odaklanmamız gereken şey insandır ve koçluğun insan için manalı bir süreç olduğunu erken fark edenlerdenim. Kurumlar gelecekte ulaşmak istedikleri yere, doğal olarak ortak hareket etmeleri arzulanan beşerlerle ulaşmak durumundadırlar fakat bu çok kolay olmaz zira hepimiz biliyoruz, insanların değişmesi çok kolay bir süreç değildir. Bunun için de kurumsal olarak koçluğa muhtaçlık, günümüzde kaçınılmazdır. Bizde de o denli oldu. Evvelce moderatörlerimiz oldu sonra biraz daha profesyonelleşmeye başladık. İş koçlarımız, süreç koçlarımız, ömür koçlarımız oldu. Süreç süratle şekillenmeye başladı.”

“Odunla döveceksin!”

“İLKO İlaç’ın değişim, dönüşüm öyküsünü bir metafor ile anlatabilir misiniz?” sorusunu, yaşadığı bir örnekle yanıtlayan Apak, şöyle konuştu: “Bu sorunuz aklıma, geçmişte yaşadığım iki tecrübesi ve çok bilinen “Odunla döveceksin!” tabirini getirdi. Yaşadığım tecrübelerden birincisi, çalıştığım şirketlerden birisinde benden çok kıdemli bir yöneticiyle görüşmemdir. Ona şöyle bir şey söylemiştim: ‘İnsanlar sizinle ilgili çok fazla şikayette bulunuyor. Lütfen onları biraz daha dinleyin. Bu hem sizin şahsî gelişiminize katkı sağlar hem de iş ortamını da keyifli bir formda yönetmenize yardımcı olur’. O da bana; “Berk Beyefendi anlamıyorlar, bunları odunla döveceksin, yüz defa anlatıyorum, anlamıyorlar.” demişti. Asla unutmam. Elhasıl “Odunla döveceksin!” metaforu benim, olumsuz manada çok etkilendiğim bir metafor oldu. Bu cins kıssaları gözlemledikçe, koçluğun hakikaten ne kadar pahalı olduğu inancım güçlendi daima. Süreç içinde koçluk, idaredeki bireylere yapılan değil, idaredeki şahıslar ile yapılan bir şey oldu.”

Çalışanlardan koçlukla ilgili geri bildirimler

Koçluk tecrübelerinin İLKO İlaç’taki somut değişimlerden bahseden Berk Apak, kelamlarına şöyle devam etti: “Koçluk hizmeti alan bireylerin gelişimini daima gözlemliyoruz. Bir çalışanımız şöyle bir geri bildirimde bulundu örneğin: ‘Eğitime başlamadan evvel ne koçluk hakkında ne de eğitim sonrasında olacaklar hakkında hiçbir fikrim yoktu. Hayatımın en süratli lakin en gerçek kararlarından birisi olacağının farkında değilmişim. Kendim hakkındaki farkındalığımın bu derece süratli ve sağlam formda artmasını düşünemezdim ve yalnızca işimde değil, hayatımın her alanına olumlu bir halde yansıdı bu tecrübe. Zira olayın insanın kendisinde başladığını algıladım.’ Bir öteki çalışanımız ise; ‘Kendime inanmanın, keşfetmenin, dönüşebilmenin yaşı ve vaktinin olmadığını öğrendim. Adım atılan anın en hakikat vakit olduğunu koçluk sürecinde öğrendim ve işin ruhu kendimi geliştirmem ve çalışanlarıma yapacağım katkı olduğunu algıladım.’ demişti. Benim ferdî gözlerimle ulaştığım en kıymetli sonuçlar ise; çalışanların işi sahiplenme, sorumluluk şuuru içerisinde hareket etme oranlarının artması ve sorun ve çatışma oranlarının düşmesidir. Ayrıyeten, evvelce değişime karşı çok daha dirençli olan takımların yenilikleri daha kolay benimsemeleridir.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.