İçişleri Bakanlığı’ndan flaş Ekrem İmamoğlu kararı

0
53
İçişleri Bakanlığı'ndan flaş Ekrem İmamoğlu kararı
İçişleri Bakanlığı'ndan flaş Ekrem İmamoğlu kararı

Alınan bilgiye takriben, İçişleri Bakanlığınca, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üstüne “görevinden uzaklaştırılan HDP’li belediye başkanlarını ziyaret ederek suçluyu övdüğü, ziyaret ettiği belediye başkanlarının ve anılan partinin teröre olan yardımlarını desteklediği ve bir ziyareti esnasında Fatih Sultan Mehmet’e ait türbeye saygısızlık yaptığı” iddiaları ile ilgili İmamoğlu hakkında ön analiz başlatıldı.

İmamoğlu’nun ön analiz zarfında istenen yazılı ifadesini 5 Mayıs’ta vermesinin ardındaki çalışmalarını tamamlayan müfettiş, 7 Mayıs’ta düzenlediği raporu Bakanlığa sundu.

Raporda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üstüne başlatılan ön inceleme sonucunda her iki konuda da iddiaların sübuta ermediği belirtildi. Laf konusu rapor üstüne İçişleri Bakanlığınca, Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma izni verilmedi.

Bakan Asilzade, ‘türbeye saygısızlık’ iddialarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında, bu konuya ilişkin soruşturma izni vermeyeceğini belirtmişti.

KARAR İLGİLİLERE TEBLİĞ EDİLECEK

Bundan sonraki süreçte İmamoğlu’yla ilgili soruşturma izni verilmemesi kararı ilgililere bildiri edilecek.

Herhangi bir itirazın olmaması veya olası bir itirazın Danıştay tarafından reddedilmesi halinde karar kesinleşecek.

İtiraz olması halinde kabulü ve Bakanlık kararının kaldırılması durumunda ise savcılıkça soruşturma aşamasına geçilebilecek.

AA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here