İçişleri Bakanlığı’ndan genelge: O ülkelerden gelenlere PCR şartı uygulanacak

0
10
İçişleri Bakanlığı'ndan genelge: O ülkelerden gelenlere PCR şartı uygulanacak
İçişleri Bakanlığı'ndan genelge: O ülkelerden gelenlere PCR şartı uygulanacak

İçişleri Bakanlığı’nın ‘Ülkeye Antre Tedbirleri’ konulu genelgesi şu şekilde:

Koronavirüs (Covid­19) salgınının yeni varyantlarının ülkemize girişinin önlenmesi amacıyla ilgi (a) Genelgemizle 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren tüm kara, hava, deniz ve demiryolu sınır kapılarımızda uygulanacak ülkeye giriş tedbirleri hayata geçirilmiş, ilgi (b) Genelgemiz ile de Afganistan ve Pakistan ülkelerinden gelen kişilerin ülkeye girişlerinde uygulanacak karantina tedbirleri belirlenmiştir.

Koronavirüs (Covid­19) salgınının yeni varyantlarının ülkemize girişinin önlenmesi nedeniyle ilgi (a) Genelgemizle 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren tüm kara, hava, deniz ve demiryolu hudut kapılarımızda uygulanacak ülkeye giriş tedbirleri hayata geçirilmiş, ilgi (b) Genelgemiz ile de Afganistan ve Pakistan ülkelerinden gelen şahısların ülkeye girişlerinde uygulanacak karantina tedbirleri belirlenmiştir.

4 EYLÜL CUMARTESİ GÜNÜNDEN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

Salgının seyrinde dünyada ve ülkemizde yaşanan gelişmeler ile ilgili Bakanlıkların görüşleri doğrultusunda alaka (a) ve ilgi (b) Genelgelerimiz ile getirilen ülkeye antre tedbirleri (Afganistan ile ilgili kısımları hariç) yürürlükten kaldırılmış ve 4 Eylül 2021 Cumartesi gününden itibaren geçerli olacak şekilde aşağı belirlenen yeni tedbirlerin hayata geçirilmesi gerektiği değerlendirilmiştir.

1. Halihazırda durdurulmuş olan Brezilya, Güney Afrika, Nepal ve Sri Lanka uçuşlarına ilişkin başvuru yeni bir karar alınıncaya değin aynen devam edecek ve bu ülkelerden ülkemize aracısız seyahat edilmesine müsade verilmeyecektir. Diğer bir ülkeden gelmekle birlikte son 14 günde Brezilya, Güney Afrika, Nepal ve Sri Lanka’da bulunduğu belli ki kişilerden ülkemize girişten azami 72 saat önce üretilmiş negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı talep edilecek ve bu kişiler Valiliklerce belirlenecek yerlerde (ücretlerini kendileri karşılamak kaydıyla) 14 gün süreyle karantinaya alınacaktır. Karantinanın 14. gününde yapılacak PCR test sonucunun olumsuz çıkması durumunda karantina tedbiri sonlandırılacaktır. PCR deneme sonucu artı çıkanlar ise deneme sonucunun artı çıktığı tarihten itibaren izolasyona alınacak ve 14. günün sonunda PCR testinden olumsuz netice alınmasıyla tedbir sonlandırılacaktır.

2. Bangladeş, Hindistan ve Pakistan’dan ülkemize gelen kişilerden ülkemize girişten maksimum 72 saat önce yapılmış olumsuz sonuçlu PCR deneme sonucunun ibrazı talep edilecektir.

Bangladeş, Hindistan ve Pakistan’dan aracısız olarak gelenler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılanlardan;­ Dünya Sağlık Örgütü veya ülkemizce acil başvuru onayı verilmiş aşılardan minimum iki doz (Johnson & Johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan asgari 14 gün geçtiğini belgeleyenler ülkemize girişte karantina uygulamasından muaf tutulacaklardır.­ Dünya Sıhhat Örgütü veya ülkemizce acele başvuru onayı verilmiş aşılardan asgari iki doz (Johnson & Johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan asgari 14 gün geçtiğini belgeleyemeyenler ise ikametgâhlarında veya açıklama edecekleri adreslerde karantinaya alınacak, karantina sürecinin 10. gününde PCR testine yan tutulacak, 10. gün yapılacak PCR test sonucunun olumsuz çıkması durumunda karantina sonlandırılacak, 10. günde PCR testi yaptırmayanlar 14 gün süreyle karantinada tutulacak, test sonuçlarının fazla çıkması durumunda Sağlık Durumu Bakanlığı Irk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nce yayınlanan güncel pandemi rehberleri doğrultusunda hareket edilecektir.

Bangladeş, Hindistan ve Pakistan’dan ilk elden gelenler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılanlardan;­ Dünya Afiyet Örgütü veya ülkemizce acil başvuru onayı verilmiş aşılardan en az iki doz (Johnson & Johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan en az 14 gün geçtiğini belgeleyenler ülkemize girişte karantina uygulamasından muaf tutulacaklardır.­ Dünya Sıhhat Örgütü veya ülkemizce acele dilekçe onayı verilmiş aşılardan en düşük iki doz (Johnson & Johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan en düşük 14 gün geçtiğini belgeleyemeyenler ise ikametgâhlarında veya ifade edecekleri adreslerde karantinaya alınacak, karantina sürecinin 10. gününde PCR testine tabi tutulacak, 10. gün yapılacak PCR deneme sonucunun olumsuz çıkması durumunda karantina sonlandırılacak, 10. günde PCR testi yaptırmayanlar 14 gün süreyle karantinada tutulacak, deneme sonuçlarının fazla çıkması durumunda Sağlık Durumu Bakanlığı Millet Sağlığı Genel Müdürlüğü’nce yayınlanan güncel pandemi rehberleri doğrultusunda hareket edilecektir.

AFGANİSTAN’DAN ÜLKEMİZE GELEN KİŞİLER İÇİN YENİ TEDBİRLER

3. Afganistan’dan ülkemize gelen kişiler ile son 14 günde bu ülkede bulunduğu belli ki kişilerin ülkeye girişlerine ilişkin olarak alaka (a) ve (b) Genelgelerimizle getirilen hükümlerin uygulanmasına tıpkı devam edilecektir.

PEST TEST RAPORU İSTENECEK

4. Birleşmiş Krallık, İran, Mısır ve Singapur’dan gelen kişilerden girişten azami 72 saat önce üretilmiş negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı talep edilecektir.

5. İlk dört maddede sayılanlar açık havada diğer ülkelerden gelenlerden tüm hudut kapılarımızdan (kara, hava, deniz, demiryolu) ülkemize girişlerde; Dünya Sıhhat Örgütü veya ülkemizce ivedi tatbik onayı verilmiş aşılardan en az iki doz (Johnson & Johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan minimum 14 gün geçtiğini veya birincil PCR fazla test sonucunun 28. gününden açmak üzere son 6 ay içinde hastalığı geçirdiğine dair ilgili ülke devlete ait otoritelerince düzenlenen belgeyi takdim edenlerden keza olumsuz sonuçlu PCR/seri antijen testi raporu ibrazı talep edilmeyecek ve bu kişiler için karantina tedbiri uygulanmayacaktır.28. gününden açmak üzere son 6 ay içinde hastalığı geçirdiğine dair ilgili ülke devlete ait otoritelerince düzenlenen belgeyi takdim edenlerden keza negatif sonuçlu PCR/çabuk antijen testi raporu ibrazı istek edilmeyecek ve bu kişiler için karantina tedbiri uygulanmayacaktır.Bu ülkelerden ülkemize girişlerde aşı sertifikasının veya hastalığı geçirdiğine dair belgelerin ibraz edilememesi durumunda girişten maksimum 72 saat önce üretilmiş negatif sonuçlu PCR deneme raporu veya girişten azami 48 saat içerisinde yapılmış negatif süratli antijen test sonucunun ibrazı istenilecektir.

6. 12 yaş altındaki çocuklar ülkemize girişlerde PCR/Antijen deneme raporu ile aşı sertifikası uygulamalarından muaf tutulacaktır.

7. Dış ticaretin negatif etkilenmemesi için uçak­-gemi mürettebatı, kilit personel olarak nitelendirilen gemi adamları ve tır şoförleri SARS­CoV­2 PCR testi ve karantina uygulamasından muaf tutulacaktır.

8. Yukarıdaki maddeler çerçevesinde ülkemize girişlerde istek edilecek aşı sertifikası, PCR/Antijen test sonucu gibi belgeler havayolu ve deniz yolu ile gelen yolcular ile kara/demir yolundan toplu taşıma araçlarıyla gelen yolcular için yolculuk öncesinde çıkış ülkesinde, taşıyıcı şirket kadar teftiş edilecek, belgesi olmayanların sefere kabul edilmemesi sağlanacak, belgesi olmayanların sefere kabul edilmesinden ötürü ortaya meydana çıkan sorumluluk taşıyıcı şirket tarafından karşılanacaktır.

9. Sıhhat Bakanlığı tarafından tüm sınır kapılarımızdan ülkemize antre yapacak kişiler, varış noktalarında örnekleme(sampling) temelinde PCR testine alt tutulabilecektir. Bu kapsamda gelen kişilerin test örnekleri alındıktan sonra nihai varış yerlerine gitmelerine müsade verilecek, test sonuçlarının pozitif çıkması durumunda Sıhhat Bakanlığı COVİD 19 rehberi doğrultusunda tedavileri yapılacaktır. Deneme sonuçları artı meydana çıkan kişiler ile yakın temasta bulundukları kişiler kendilerinin belirledikleri adreslerde 14 jurnal vakit ile izolasyona alınacaklar ve 10. günün sonunda yapılacak PCR deneme sonuçlarının negatif olması durumunda yalıtım koşulları sonlandırılacaktır. Bu kişilerden delta varyantı taşıdığı saptama edilenlerin izolasyon koşulları 14. günün sonunda PCR testi yapılmaksızın sonlandırılacaktır.

10. Hudut kapılarımızdan ülkemize giriş yapacak vatandaşlarımızdan;10.1 ­ Dünya Sıhhat Örgütü veya ülkemizce ivedi kullanım onayı verilmiş aşılardan en düşük iki doz (Johnson & Johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan minimum 14 gün geçtiğini ya da ilk PCR pozitif test sonucunun 28. gününden açılmak üzere son 6 ay içinde hastalığı geçirdiğini belgeleyenler ile girişten azami 72 saat önce üretilmiş negatif sonuçlu PCR deneme raporunu ya da girişten en fazla 48 saat önce yapılmış negatif seri antijen deneme sonucunu ibraz edenlerin ülkemize girişlerine izin verilecektir.

10.2 ­ Madde 10.1’de açıklanmış evrak ya da test sonuçlarını takdim edemeyen vatandaşlarımıza hudut kapılarında PCR testi uyguladıktan sonradan ikametlerine gitmelerine müsade verilecek ve deneme sonucu fazla çıkanların ikametlerinde izolasyona alınmaları sağlanacaktır.

10.3 ­ Bu şekilde ülkeye girişlerine izin verilen vatandaşlarımız, tatbik esasları Sağlık Bakanlığınca belirlenecek şekilde varış noktalarında izolasyona alınacak ve olumsuz sonuçlu PCR deneme raporu ibraz edene değin izolasyon sürdürülecektir. Yukarıda belirtilen tedbire ilişkin Vali/Kaymakam ve Sınır Kapısı Mülki İdare Amirleri göre sınır kapılarında görevli bütün kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği içinde ve ilgili diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde zorunlu kararların alınması ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi hususunda; Veri ve gereğini önemle talep ve rica ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here