Idareli kriz sayıyı artırdı: Evine aş götüremeyince intihara yöneliyor

0
51
Idareli kriz sayıyı artırdı: Evine aş götüremeyince intihara yöneliyor
Idareli kriz sayıyı artırdı: Evine aş götüremeyince intihara yöneliyor

Nisan ayında 129 intihar vakası yaşanırken, uzmanlar ekonomik krizler ile intiharlar arasında bir bağın bulunduğuna dikkat çekiyor. Psikiyatr Cemal Dindar, “İnsanlar evine aş götüremez hale gelince büyük bir incinme yaşıyorlar” dedi. 

Salgının derinleştirdiği ekonomik kriz sonrası son dönemde geçim zorluğu sebebiyle yaşamına son verenlerin sayısında artma gözlemleniyor. Uzmanlar ise hesaplı krizler ile intiharlar arasında bir bağın bulunduğuna uyarı çekiyor.

AKP DÖNEMİNDE 54 BİN KİŞİ İNTİHAR ETTİ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine tarafından 2002’den bu yanlamasına 54 bine yakın insan yaşamına son verdi. 2002’de 2 bin 301 olan intihar sayısı 2019 yılında 3 bin 406’ya yükseldi. İntihar gerekçelerinin başında hastalık yer alırken onu aile geçimsizliği ve geçimini sağlama zorluğu izliyor. İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin raporuna kadar ise son 8 yılda asgari 502 işçi intihara sürüklendi. Laf konusu intiharların gerekçelerinde borç, işsizlik gibi ekonomik nedenler ilk olarak geliyor.

NİSAN’DA 129 KİŞİ CANINA KIYDI

Konuyla ilgili bir rapor hazırlayan CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, “Biz intihar vakalarına ilişkin verdiğimiz soru önergelerinin hiçbirine cevap alamıyoruz. Zaten cevap da alsak bahşedilen rakamların içten olduğunu düşünmüyoruz. Nisan ayında intihar sayısının 129’a yükseldiğini tespit ettik” dedi. Topladıkları sayılardaki artışa dikkat çeken Taşçıer, “Net nedeni saptama etmemiz zorlama fakat gördüğümüz kadarıyla idareli krizin daha da derinleşmesi, salgının meydana getirdiği sıkıntılar ve sürecin yönetilememesi, geleceğe dair umutsuzluk gibi faktörlerin etkin olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

HIZLA YOKSULLAŞAN İNSANLAR DEVASIZ

Cumhuriyet’deri Tuğba Özer’e konuşan Psikiyatr Cemal Dindar ise “Günümüzde iktidardan ve yönetme biçiminden pay bölge bir azınlık dıştan çoğunluğun içinde bulunduğu toplumsal ruh hali; çaresizlik, çaresizlik ve çıkışsızlık duygusal. Cumhuriyet tarihinin en seri yoksullaşma dönemlerinden birini, olur ya de birincisini yaşıyoruz. Geçenlerde duyduğum bir sözle, topluma da düş pilavı öneriyorlar. Ama insanlar evine aş götüremez ülkü gelince büyük bir incinme yaşıyorlar. Yarının belirsizliği de korkuya dönüşüyor, bir insanın ömrüne omurga olabilecek umut ilkesi çöküyor. Bunların karşılığı, intihar eden yurttaşlarımızın geride bıraktığı sözlerde. Büyük bir ruhsal acı var” dedi.

EKONOMİK SEBEPLER KOSKOCOMAN FAKTÖR

Başkent Üniversitesi ve Türk Psikologlar Derneği’nden sosyal psikolog Prof. Dr. Doğan Kökdemir de “İntiharların sebebi yokluk, gerginlik, hayattaki diğer bir problem olabilir, tek bir isimle nitelendirdiğinizde hatalı yapıyor olabilirsiniz. Muhtemel intihar sebeplerinde tabii ama idareli sebepler çok büyük bir faktör. Kendisini biçare hisseden, çıkış yolu bulamayan ırk ne yazık oysa gerçekten çözüm de olmayan bu yöntemi gerçekleştiriyor olabilir. Fakat bizim yine de bunu sefalet eşittir intiharmış gibi aksetmememiz gerekiyor” dedi.

İNTİHARLAR BASINA YANSIMIYOR

Hesaplı kriz nedeniyle meydana gelen intiharların büyük kısmı basına yansımıyor. Son 2 ayda basına yansıyan yokluk intiharlarından bazıları şöyle:

– Muğla Milas’ta çiftçi Fahrettin Aktaş 5 Mayıs’ta “Borcum çok, borçlarımı ödeyin, bu onursuzluğa dayanamam” diyerek yaşamına son verdi.

– Nuri Çengeloğlu (59) isimli kahvehane esnafı İzmir’de geçen mart ayında “dayanacak gücüm kalmadı” diyerek yaşamına son verdi.

– Mersin’in Mut ilçesinde kokoreççilik yapan Murat Gümüş, (58) “Kaç gündür siftah etmeden dükkân kapatıyorum” paylaşımı yaptıktan sonradan yaşamına son verdi.

– Kovid-19’a yakalandığı için çalışamayan Fedai Kuşçu isimli emekçi, cebindeki 12 TL’yi eşine bırakarak yaşamına son verdi.

– İzmir’in Torbalı ilçesinde çiftlik sahibi Basri Şimşek 846) hayatına son verdi. Yıldırım’ın kredi borçları sebebiyle yaşamına son verdiği öne sürüldü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here