İddianame kabul edildi, 6 kişinin kaçırılmasına muavin olanlar yargılanacak

0
46
İddianame kabul edildi, 6 kişinin kaçırılmasına muavin olanlar yargılanacak
İddianame kabul edildi, 6 kişinin kaçırılmasına muavin olanlar yargılanacak

İllegal iadede tahsis alanlar görevi istismar etme ve kişileri özgürlüklerinden mahrum etmekten yargılanacak.

GÖREVLERİNİ KÖTÜYE KULLANMAKLA SUÇLANIYOR

Priştine’deki Temel Mahkeme, Kosova İstihbarat Teşkilatı eski başkanı Driton Gashi, İçişleri Bakanlığı Vatandaşlık, İltica ve Göç Dairesi müdürü Valon Krasniqi ve Göç İdaresi Müdürü Rrahman Sylejmani aleyhine Kosova Özel Savcılığı kadar 6 Türk öğretmenin Kosova’dan hudut dışı edilmesinden ötürü hazırlanan iddianameyi kabul etti. Driton Gashi, Valon Krasniqi ve Rrahman Sylejmani görevi kötüye kullanmakla, Sylejmani keza 6 kişiyi özgürlüğünden yoksun etmekle suçlanıyor.

MAHKEME: SUÇLARI İLE İLGİLİ YETERLİ DELİL VAR

Sanık Driton Gashi’nin avukatı, davalı Valon Krasniqi’nin avukatı Ekrem Öğretmen ve sanık Rrahman Sylejmani’nin avukatının iddianamenin reddedilmesi ve delillere itiraz edilmesi talepleri mahkeme tarafından reddedildi. Duruşma kararında “Sanıkların suçlandıkları suçları işlediklerine dair şüpheyi destekleyen yeterli kanıt bulunduğu” ifadesi yer aldı.

BM DE İNCELEME BAŞLATILMASINI İSTEMİŞTİ

BM Keyfi Tutuklama Alıştırma Grubu, Kosova’dan kaçırılan 6 Türk vatandaşı için hileli nezaret, özgürlükten mahrum bırakılma ve keyfi tutuklama kararı verdi. Kararda Türkiye ve Kosova suçlu bulunmuştu. BM, kaçırılanların anında hür bırakılmasını Türkiye’den talep ederken fiziksel ve manevi tazminat ödemesi ve suça bulaşanlar hakkında tahlil başlatmasını istemişti.

MİT DESTEKLİ İLLEGAL IŞLEM YAPILMIŞTI

29 Mart 2018 sabah saat 07:00’de, Kosova’nın bazı üstteki düzey yetkilisinin de katıldığı illegal operasyonda iki öbür şehre altı polis ekibi gönderildi ve 6 Türk vatandaşı saatler içinde tutuklandı. Kosova İstihbarat Teşkilatı tarafından milli ve uluslararası yasal prosedür standartlarına aykırı olarak tutuklanan Kahraman Demirez, Mustafa Erdem, Hasan Hüseyin Günakan, Yusuf Karabina, Osman Karakaya ve Kâinat Özkan Priştine uluslararası havaalanında Türk Ulusal İstihbarat Teşkilatı yetkililerine teslim edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here