İflas edenler derneği de iflasın kıyısında

0
17
İflas edenler derneği de iflasın kıyısında
İflas edenler derneği de iflasın kıyısında

İflas eden esnafa yasal yardımda bulunmaya çalışan Tüm İflas Eden Mağdur Esnaf Derneği (TİEMEDER) Başkanı Tuncer Yıldız’ın verdiği bilgiye takriben, derneğin 2019’da 2 bin olan üye sayısı pandemi dönemindeki iflaslarla birlikte 5 bini geçti.

Yıldız, kendilerine ulaşan telefonlara geri dönüş yapmakta zorlandıklarını belirtti.

Salgın döneminde iflas ettiğini belirterek derneğe başvuranlar arasında birincil sırada restoran, lokanta ve misafir etme sektörü işletmecilerinin olduğunu, ikinci sırada ise çekicilik merkezleri, AVM’lerde yer alan butik işletmelerin yer aldığını bildiren Yıldız şunları söyledi:

“Amacımız iflas edenlere yardımcı olmak, meslek yönlendirmesi gerçekleştirmek ve onları tekrardan hayata kazandırmaktı. Elimizdeki mevcut arkadaşları nasıl hayata kazandırabiliriz derken bu sefer pandemiden etkilenen esnafın geri dönüş sağlamasıyla büyük bir fırtınayla karşılaştık. Bizim imkanlarımız zaten kısıtlıydı. Mevcut üyelerimizin dışında aza sayımız arttı. Takviye başvurusunda bulunan insan sayısı arttı. Geride kalan son iki yılda telefonlarımız susmadı. Son dönemde de komple kapanmalardan nedeniyle halk müziği dükkanlarını kapatıp gidiyor. İnsanlar arıyorlar, ‘Ağabey ben 300 bin lira masraf ettim dükkân açtım fakat iflas ettim ne yapacağım’ diyor. Biz de imkanlarımız doğrultusunda yönlendirmeler yapmaya çalışıyoruz.”

Duvar’ın haberine kadar, dernek olarak amaçlarının üye sayısını çökertmek olduğunu, 2019 yılında 2 bin olan üye sayısının bugün 5 bini geçtiğini bildiren Tuncer Yıldız’a göre esnafın arka arkaya yaşadığı iflasların arkasından derneğe yapılan başvuruların sayısı da arttı. Aza sayılarının artmasını istemediklerini ifade eden Yıldız, “Tam aksine çok üzülüyoruz ve imkanlarımız zarfında geri dönüş yapamadığımız ırk da oluyor” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“İflas edenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Ayda binlerce insan iflas ediyor. Bize ulaşanların sayısı çok artı. İflas edenler ‘ne yapacağım’ diye arıyor. Bankaya borcu varsa bu konularda yönlendirmeye çalışıyoruz. ‘Kira borcum var, mal sahibim pandemi döneminde tezgâhtar olmadı’ diyorlar. Devlet kira yardımı yaptı ama fazla cüzi miktarlarda kaldı. Aylık 15 bin 20 bin lira kira borcu olan halk müziği var. Çoğu ‘mal sahibi beni hariç tutmak istiyor’ diyor. ‘Bankaya borcum var, icra gelecek’ diyorlar. Yasal destek vermeye çalışıyoruz. Buhrana düşen insanlar bakıyor ama onurları zedeleniyor ve kötü yolları seçim ediyor. İnsanlar para bulamıyor, eşinin çocuklarının isteklerini karşılayamıyor ve ne yazık oysa hayatlarına son veriyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here