DOLAR 33,0389 0.7%
EURO 35,9374 0.93%
STERLIN 42,6083 0.43%
ALTIN 2.509,98-0,75
BIST %
BITCOIN 2137334-1,09%
İstanbul
26°

HAFİF YAĞMUR

02 00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İkinci El Otomobilde Aykırı İlan Sayısı Yarı Yarıya Azaldı

İkinci El Otomobilde Aykırı İlan Sayısı Yarı Yarıya Azaldı

ABONE OL
Temmuz 21, 2023 09:00
İkinci El Otomobilde Aykırı İlan Sayısı Yarı Yarıya Azaldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ticaret Bakanlığı otomotiv ilan kısıtlamasına ait yeni bir açıklamada bulundu.

Açıklamada Şu Tabirler Yer Aldı:

Ticaret Bakanlığı olarak İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte yapılan değişiklik ile ikinci el motorlu kara taşıtlarının, üretici yahut distribütör tarafından tavsiye edilen şimdiki satış fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla pazarlanması 1 Ocak 2024 tarihine kadar yasaklanmıştır.

15 Temmuz prestijiyle yürürlüğe giren düzenleme kapsamında, tüm gerçek ve hükmî şahıslar ilan verilmesi basamağında “ilan platformları” tarafından uyarılmakta; bu ihtara karşın kelam konusu yasağa ters verilen ilanlar ile ilan verenlere ait bilgiler Bakanlığımıza iletilmekte ve takibi yapılmaktadır.

İlan kısıtlaması düzenlemesinin yürürlüğü girmesinden evvel ilan platformları üzerinden yayımlanan ve bu düzenlemeye terslik teşkil edebilecek kişisel ve ticari olmak üzere toplam ilan sayısının 20 binin üzerinde olduğu tespit edilmiştir. İlan platformları tarafından üyelerine yapılan ikaz ve bilgilendirmeler ile Bakanlığımızca yapılan kamuoyu bilgilendirmeleri sonucunda bu sayının düzenlemenin yürürlüğe girdiği 15 Temmuz 2023 tarihinden itibaren 7 bin düzeylerine gerilediği gözlemlenmiştir.

Yapılan son incelemede, anılan düzenlemeye karşıtlık teşkil edebilecek toplam ilan sayısının 5 binin altına düştüğü anlaşılmıştır. Bu kapsamda, kelam konusu ilanlara ait bilgiler ilgili ilan platformlarından temin edilmiş ve bunların incelenmesine Bakanlığımızca başlanmıştır. Bakanlığımızca yapılan inceleme sonucunda, düzenlenen kısıtlamaya terslik teşkil ettiği tespit edilen ilanları veren gerçek ve hükmî şahıslar hakkında ilan başına 300.000 TL’ye kadar idari para cezası uygulanmaktadır. Bu cezaların muhataplarına bildiri süreci başlamıştır ve devam etmektedir.

Bu çerçevede, ilan platformları üzerinden kişisel yahut ticari ilan veren tüm vatandaş ve işletmelerimizden, 15 Temmuz 2023 tarihinde yürürlüğe giren ilan kısıtlamasına uygun taşıt ilanı vermeleri konusunda azami itina ve hassasiyet beklenmektedir. Ayrıyeten, bilindiği üzere, ferdi satışlarda bir yıl içinde en fazla üç araç satışına müsaade verilmekte olup, bunun üzerindeki satışlar ticari faaliyet kabul edildiğinden ötürü cezai müeyyide gerektirmektedir.

Birinci derece yakın akrabaları dahil olmak üzere bunların üzerinden vekaletle satış yapan şahıslar Bakanlığımızca incelemeye alınmış olup, gerekli cezai süreçleri yapılmaktadır. Bunun yanında, vergi incelemesi kapsamında süreçlerin devamı için tespit edilen şahısların bilgileri Hazine ve Maliye Bakanlığı’na iletilmektedir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.