İktidar, yıllık programda muhalefetin eleştirdiği sistemsiz göç ve hudut göçüne yer verdi

İktidar, yıllık programda muhalefetin eleştirdiği sistemsiz göç ve hudut göçüne yer verdi

ABONE OL
Kasım 17, 2022 15:00
İktidar, yıllık programda muhalefetin eleştirdiği sistemsiz göç ve hudut göçüne yer verdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Ana muhalefetin başındaki ve yanındakiler ne diyorlar? ‘Biz seçimi kazandığımızda bu ülkedeki mültecileri ülkelerine göndereceğiz.’ Biz göndermeyeceğiz” açıklamasına ve hudut güvenliğine ait tenkitlere reaksiyon göstermesine rağmen, Cumhurbaşkanlığı’nın yıllık programında sistemsiz göçmenlere ait yeni amaçlar yer aldı.

İçişleri Bakanlığı, Göç Yönetimi, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı için yeni önlemlerin açıklandığı programda, “Düzensiz göç kapsamında olan yabancılar aktif bir formda izlenecek ve denetlenecek. Sistemsiz göçmenlerin aktif izleme ve takibi yapılarak ülkemizden çıkışları sağlanacaktır” sözleri yer aldı.

Suriyeli göçmenlerle ilgili bilgilerin de paylaşıldığı programda, Türkiye’nin 2015’ten bu yana dünyada en fazla sığınmacı kabul eden ülke olduğu aktarıldı. Süreksiz müdafaa statüsü altındaki Suriyeli nüfusun yalnızca 48 bininin süreksiz müdafaa merkezlerinde olduğu kaydedilen programda, “Kalan nüfusun yaklaşık yüzde 98’i ortalarında İstanbul, Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa ve Adana’nın da bulunduğu 10 vilayette yaşamaktadır” bilgisi paylaşıldı.

DÖNMELERİ SAĞLANDI

Öte yandan programda, Türkiye’deki yabancılarla ilgili şu bilgiler de paylaşıldı:

“Suriyelilerin istekli, inançlı ve onurlu geri dönüş siyaseti kapsamında 2022 Eylül ayına kadar yaklaşık 530 bin kişinin ülkelerine dönmesi sağlanmıştır. Ülkemizde ikamet müsaadesiyle bulunan yabancıların yüzde 71’i İstanbul, Antalya ve Ankara’da yaşamaktadır. 2022’de ikamet müsaadesiyle ülkemizde bulunan yabancılar ortasında Irak, Suriye, Türk cumhuriyetleri, İran ve Afganistanlılar ön sıralardadır. Ülkemiz sistemsiz göçmenler için hem transit hem de maksat ülke pozisyonundadır.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.