İmamoğlu, yeniden yaptı yapacağını! Karaborsaya düştü, 25 TL’den satılıyor

0
9
İmamoğlu, yeniden yaptı yapacağını! Karaborsaya düştü, 25 TL’den satılıyor
İmamoğlu, yeniden yaptı yapacağını! Karaborsaya düştü, 25 TL’den satılıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) seçimlerinde ‘Her şey fazla güzel olacak’ sloganı ile yola meydana çıkan Ekrem İmamoğlu verdiği çoğu sözü unuttu. Tercih döneminde indirim sözlerinin yanı sıra çoğu hizmetin bedava verileceği vaadinde de yer alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, yaptığı uygulamalarla vatandaşı ayaklanma ettirdi.

Son olarak İstanbulluların büyük kasaba içi seyahatlerinde kullandığı İstanbulkart’lar kullanımı ve tedarikinde sıkıntılar yaşanmaya başlandı. Birçok İstanbulkart satmak noktasında ‘Satışımız değil’ cevabıyla karşılaşan vatandaşlar ne yapacağını şaşırırken şiyaketvar.com internet sitesi üzerinden seslerini duyurmaya çalışıyor.

İBB, AKBİL SATIŞLARINI DURDURDU

Yaşadığı bir mağduriyeti dile getiren bir vatandaş, “Bugün çok şanssız bir sıkıntı yaşadım. İşim gereği Avrupa Yakası’na gitmem gerekti. Toplu Taşıma göstermek isteyip AKBİL olmak istedim. Fakat nereye gitsem ‘AKBİL satışımız değil. Büyükşehir bütün AKBİL satışlarını durdurdu’ denildi. Ne yapacağımı sordum ‘153 arayıp şikayet edin veya Beyaz Masa gidin’ denildi. Beyaz Masa gittim önerisi bana ‘Mavi kart alın veya 13 TL karşılığında tek geç alın’ oldu. 1 güne 1 aylık kart almam önerildi. Gideceğim yere fazla transfer var. Kaç tek geç alacağım diğer taraftan dönüşü var deyince sustu. o kadar sinirlerim bozuldu ki, haberdar olmadan gözlerim yaşardı ve bugün vicdanlı bir büfecinin kendinde kalan kartını bana vermesi ile yoluma devam ediyorum. Toplantıya gecikmem bir yandan dursun, bugün fakat bu anlamsızlıkta kasıt aramak ne acı. Büyükşehir Belediye’nin bu konuya el atıp ivedi olarak sorunu çözümlemesini umuyorum” ifadelerini kullandı.

AKBİLLER KARA BORSAYA DÜŞTÜ

Yaşadığı sıkıntıları dile getiren bir diğer yurttaş ise, “İstanbul ‘da Taksim’den Aksaray’a değin yürüdüm yalnız bir tane AKBİL bulamadım tüm satış noktalarında AKBİL değil ve AKBİL karaborsaya düşmüş. Tanesini 25 TL’den aldım. AKBİLLER, Aksaray metro girişinde HES kodu onaylanmış halde satılıyor” konunun ne kadar tehlikeli bir hal aldığına dikkat çekti.

İSTANBUL KART DOLUM YERİNİN SAYISI AZALDI

Vatandaşları ayaklanma ettiren bir diğer konu ise İstanbulkart dolum yerlerinin sayısının azaltılması. Konuya ilişkin İBB Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na çağrıda yer alan bir yurttaş ise , “İstanbul kart dolumu eskiden büfelerden ve birçok yerden yapılabiliyordu. Lakin acilen sanırım sadece Migros’ta yapılabiliyor. Bugün dolum yapabilmek için 3 tane büfe ve market gezdim. Sayın İmamoğlu lütfen güçleştirmek yerine kolaylaştırın” dedi.

BAŞKASINA AİT KART VERİLDİ

Büyük Kasaba dışından İstanbul’a gelen ve iki yaşındaki çocuğu ile İstanbulkart mağduru bir anne yaşadığı sıkıntıyı şu ifadelerle dile getirdi:

Diğer bir şehirden İstanbul’ a geldim. Makineden sıfır bir İstanbulkart alıp tüm bilgilerimi HES kodu dahil yükleyip göstermek üzere yükledim. sonra ulaşım için kullanmak üzere kartı okuttum, kart geçersizdir ibaresi verdi. Her Zaman beyaz masayla görüştüm. Kartın başka biri adına belirtilmiş olduğu için benim kullanamadığımı söylediler. Ben iki buçuk yaşında çocuğumla saatlerce sokakta kaldım. Yeni bir İstanbulkart alamadım. Çünkü kart kalmamıştı makinede. Hiçbir otobüs şoförü beni almadı. Otobüse almaları sağlıklı değilmiş ama ben iki doz asimi oldum. Otobüstekiler dinç mi oysa o muamma natürel oysa. Beni polis çağırmakla tehdit eden otobüs şoförlerine kasıt veremedim. Normalde bu durumu bu dek önemsemem fakat ufak çocuğumla saatler boyu yürüdüm tek binişlik kart bulabilmek için. Gerçekte kimsenin aklı çalışmıyor”

“PARAMLA REZİL OLDUM”

Tek binişlik kartlara HES kodu yüklenmeden gezi edilebildiğine uyarı çeken vatandaş, “O tek binişlik kartı ile biniyor fakat ben binemiyorum. Ve başkasının üstüne kayıtlıysa bu Benin sorunum yok fakat. Karttan bilgileri İstanbul kart ilgilileri kimse onların güncellemesi gerekiyor. O vakit makineden başkasının namına ait kart vermesinler. Gerçekte kepazelik. Paramla rezil oldum. Kendim rezil olmuşum, polis gelmiş umurumda değil ama çocuğum mahvoldu sokaklarda. Tek tuş ile yapılacak bir güncelleme yüzünden tüm vaktimi çaldılar. Yazıklar olsun” şeklinde konuştu.

YURTTAŞ DAHA PAHALI OLAN TEK GEÇİŞLİK KART’A YÖNLENDİRİLİYOR

Haber7.com olarak sahaya çıkarak İstanbul’un en işlek yerlerinden biri olan ve İETT’nin merkezinin de bulunduğu Karaköy’de İstanbulkart arayışına girdik. Bölgede yer alan 4 büfeden de ‘hayır’ ve ‘kalmadı’ yanıtlarını aldık. Alternatif bir yol arayışına girdiğimiz de ise büfe işletmecilerinden fiyatı 8 TL olan ‘Bir Geçişlik Kart’ tavsiyesi geldi oysa ona da ulaşmakta can sıkıntısı yaşadık.

Son olarak bir İBB çalışanı, “İstanbulkart üretimi durduruldu. Şu an ‘Bir Geçişlik Kart’ ile seyahat edebilirsiniz” diyerek daha fiyatı yüksek ‘Bir Geçişlik Kart’a yönlendirdi.

İstanbulkart fiyatı 10 iken ‘Bir Geçişlik Kart’ın fiyatı ise 8 TL.

KAYNAK: HABER7

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here