İmamoğlu’ndan Kanal İstanbul açıklaması

0
26
İmamoğlu'ndan Kanal İstanbul açıklaması
İmamoğlu'ndan Kanal İstanbul açıklaması

 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu,  cumartesi günü temeli atılacak Kanal İstanbul projesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Kanal İstanbul için yapılacak birincil köprünün şantiye sahasının kurulduğu Sazlıdere Barajı yakınında yorumlama yapan İmamoğlu, “Haziran ayının birincil haftası içinde, eksik ilerde gördüğünüz inşaat alanının şantiyesinin birincil kuruluşu, izinsiz olarak İSKİ yolları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ama İSKİ, Karayolları Genel Müdürlüğü’nden yazıyla şantiye alanı hakkında data istemiş ama cevap verilmeden alelacele şantiye alanı kurulmuştur. Bu uygunsuz koşul üzerine, İBB tarafından 13 Haziran Pazar günü, İSKİ girişleri kullanılarak kurulan şantiye terhis edilmiştir. Yani kurulduğu alandan kaldırılmıştır. Bunun üstüne; 13 Haziran’ı 14 Haziran’a bağlayan gece, saat 03:30’da buraya askeri birlikler gönderilmiştir. Bu alanda bir stres ya da bir çatışma durumu olmadığı için, açıkçası bunu garipsedik. Askeri birliklerin koruması ve gözetiminde şantiye alanı, bölgedeki İSKİ yerleşkemizin yaklaşık 500 metre uzağına yeniden kurulmuştur. Şantiyenin, yapılacağı iddia edilen Kanal İstanbul projesinin 6 nolu köprüsü için kurulduğu ifade edilmiştir” diye konuştu.

İmamoğlu, “Her ne değin adına ‘kanal projesi temel atma töreni’ dense de açık kaynaklardan da ulaşılan bilgilere kadar bu temel atma töreni, Kuzey Marmara Otoyolu’nun TEM Hasdal Kavşağı-Nakkaş Kavşağı arasındaki Kuzey Marmara Otoyolu Bağlantı Yolu projesi olduğu gözlenmektedir.  Bu güzergahtan geçecek yol, 2006 yılında 1/100.000 Çevre Düzeni Planında işlenmiştir. 29 Nisan 2010 tarihinde, dönemin Ulaştırma Bakanı göre İstanbul’a yapılacak 3. köprünün güzergahı bir basın toplantısıyla açıklanmıştır. Kanal İstanbul ise ilk önce 27 Nisan 2011 tarihinde açıklanmıştır. Yani bu güzergâhtaki yol projesi, buraya yapılacak köprüye dek Kanal İstanbul fikrinden 1 sene önce belirlenmiştir” ifadesini kullandı.

İmamoğlu, açıklamasının arkasından köprünün ayağı için kurulan şantiyenin görüldüğü noktaya gitti. Burada gazetecilerin Ulaştırma bakanının da benzer dakikalarda altında şantiye alanında olduğunu hatırlatması üstüne İmamoğlu, “Illaki köprünün ayağının şantiyesini ziyaret etmeye geldi” yanıtını verdi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here