İndirimli emeklilik müjdesi! 20 bin TL az ödenecek

0
13
İndirimli emeklilik müjdesi! 20 bin TL az ödenecek
İndirimli emeklilik müjdesi! 20 bin TL az ödenecek

Resmi Gazete’de yer alan kararda 31 Ağustos’ta sona erecek olan başvuru, bildirim ve beyan süreleri ile bu başvuru, bildirim ve beyana ilişkin birincil taksit ödeme süreleri birer ay uzatıldı.

Devlete Ait Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile 7326 sayılı Bir Takım Alacakların Her Tarafta Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişim Yapılmasına İlişkin Kanun hükümlerinden adet edinmek için öngörülen dilekçe ve birincil taksit ödeme süreleri birer ay ötelenmişti. 

Aidat dairelerine, gümrük müdürlüklerine, Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK), belediyelere ve alacakları yapılandırılan fazla sayıda idareye başvurular, 30 Eylül 2021 Perşembe gününe değin yapılabilecek.

Bu çerçevede yapılandırma yasasından adet edinmek isteyenlerin 30 Eylül 2021 Perşembe günü çalışma saati bitimine dek, ilgili vergi dairelerine başvuruda bulunmaları gerekiyor. Peki yapılandırma kapsamında erken emekli almak isteyenler ne dek vergi ödeyecek? İşte cevabı…

Ağustos’un 31’inde son eren ama bir ay daha uzatılan yapılandırma yasası vatandaşları borçtan kurtarırken milyonlarca sigortalıya da emeklilik yolunu açıyor.

Yeni Asır’dan Faruk Erdem’in ilgili yazısı şöyle; Bilhassa Sosyal Emniyet Kurumu’nun ulus bankalarıyla yaptığı anlaşma gereği emeklilik şartlarını yerine getirmesine rağmen borcu olanlara verilen kredi büyük avantaj sağlıyor.

Kredi ile emekliliğin detaylarını bu köşede anlatmıştık. Bugün yapılandırmada yer alan öteki bir emeklilik avantajlarının detaylarını vereceğiz. Yapılandırma ile geçmişten Bono-Kur prim borcu olanlar çok ekonomik bir biçimde ihya yani bu günleri bitmiş satın alma imkanına kavuşuyor.

GÜNCEL ÜCRETTEN DEĞİL 

Geçmişte Tahvil-Kur borcu olanların bu borçları silinmiş ve günleri de dondurulmuştu. Adi şartlarda bu günlerini ihya etmek isteyen yani her tarafta emeklilik hesabında uygulamak isteyen bir sigortalı güncel en az ücret üzerinden hesaplanan bir parayı ödemek zorunda kalıyordu.

Bugün için ayda bin 234 lira ödeniyor. Yeni düzenlemeye göre ihya edilecek primlerde borçlu olunan tarihteki tutarlar baz alınacak ve yalnızca enflasyon farkı ile güncelleme yapılacak. Bu Nedenle daha eksik ödemeyle dondurulan primler canlandırılabilecek. İhya ödemelerinde Yİ-ÜFE’de herhangi bir indirim uygulanmayacak.

RAKAM ÜÇTE BİRE İNİYOR 

Örneği; Ocak 2009-Aralık 2010 arasındaki sigortası dondurulan Bono-Kur’lunun ihya için 29 bin lira yerine 9 bin lira ödemesi yetecek. 2 takvim prim geri kazanılacak, 20 bin lira cepte kalacak.

Eğer bu primler yeterli olur yani tamamlaması gereken prim miktarına ulaşırsa emeklilik de gerçekleşerek maaşı bağlanacak.

BANKADAN KREDİ VAR 

İhya sonucu emeklilik imkanı olan bir sigortalı ödeyeceği parayı kredi olarak halk bankalarından alabilecek. Bunun için öncelikle SGK’ya giderek ihya sonucunda emekli olacağına dair bir yazı isteyecek.

Bu yazı ile HalkBank, VakıfBank ya da Ziraat Bankası’na gidilecek ve kredi çekilecek. Kredi direkt olarak banka kadar SGK’ya aktarılacak.

Emekli maaşı da kredi çekilen bankaya yatacak. Çekilen kredinin taksitleri 36 ay vade ile emekli maaşından düşülerek ödenecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here