İngiliz Bakan CNN TÜRK’te: AB’den ayrılmak Türkiye ile fırsatlar sundu

0
22
İngiliz Bakan CNN TÜRK’te: AB’den ayrılmak Türkiye ile fırsatlar sundu
İngiliz Bakan CNN TÜRK’te: AB’den ayrılmak Türkiye ile fırsatlar sundu

İngiliz Bakan Wendy Morton Türkiye ziyaretindeki konu başlıklarını, ikili ve yöresel gelişmelere dair son durumu CNNTÜRK muhabiri Gülşen Coşkun’a değerlendirdi. İşte o mülâkat.

Türkiye’ye ziyaretinizin içeriği nedir?

Bu benim bu görevde yani bakan olduktan sonraki ilk ziyaretim Türkiye’ye. Türk mevkidaşlarımla pandemi esnasında da yakın iletişim halindeydim fakat bügün burada olmaktan çok memnunum. Türkiye ve Birleşmiş Krallık olarak çok zinde bir işbirliğine ve ortaklığa sahibiz. Ve bu ziyaret bu işbirliğini daha da takviye etmek, için imkan sağlıyor. Gündemde özellikle koronavirüs salgını ile mücadele , yatırım ve ticari ilişkiler ve , bölgenin istikrarı ile ilgili konular var. Ve şunu da hatırlatmakta da menfaat var, biz NATO müttefikleriyiz, bununla beraber Avrupa Konseyi’nin üyeleriyiz.

Brexit sonrası sürece baktığımızda İngiltere ve Türkiye ilişkileri açısından nasıl avantajlar var?

Birleşmiş Krallık’ın AB’den ayrılması ikili ilişkileri yükseltmek için daha fazla fırsatlar sunuyor. Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakçı ile ikili ilişkileri ve birlikte çalışabileceğimiz alanları görüştük, ülkelerimizi nasıl daha müreffeh ve tehlikesiz yaparız bunları konuştuk, Turizm Bakanı ile görüştüm ve ayrıca AFAD ile Birleşik Krallık Dışisleri ve Kalkınma Bakanlığı olarak nasıl daha yakından çalışabiliriz bunları konuştuk. Bunlar sadece birkaç örnek… İnanıyorum ama Türkiye ile ilişkilerimizi daha da güçlendirebileceğiz Brexit ardından.

Türkiye derhal 3,6 milyondan pozitif Suriyeli mülteciye konut sahipliği yapıyor. Türkiye’nin mülteciler için attığı adımlar hakkında neler anlatmak istersiniz?

Türkiye Suriyeli mülteciler konusunda çok önemli bir rol oynuyor.. Ziyaret programımda Hatay da vardı. Göç konusunun yönetilmesi alanında Türkiye’yi desteklemeye kararlıyız. Biz AB’nin Türkiye’deki 3.6 milyon mülteci için attığı adımları da Türkiye’deki Mülteciler İçin Parasal Yardım Programını da destekliyoruz.

Türkiye, bu konuda Batı’dan tatmin edici destek alamamaktan şikayetçi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Biz mülteciler konusunda katkı sunan 2. büyük ülkeyiz. 6 milyar euroluk FRIT programı aşağı, 2016-2023 aralarında 957 milyon euroluk yardım veriyoruz. Proje çalışmalarımızla, kurumsal kapasite ve ulusal göç politikaları geliştirilmesine takviye vererek Türkiye’nin çabalarını destekliyoruz. Biz keza BM Emniyet Konseyi’nin 2533 sayılı kararının yenilenmesini savunuyoruz. Bu, sınır ötesi yardımın Suriye’ye erişimi için çok manâlı. Bu başlık bu konudan hasar görenler, sivil millet ve göç etmek isteyenler için çok önemli.
BM’nin hayatları kurtarıcı çalışmalarının devam etmesi fazla kayda değer. Kuzey Batı Suriye’dekilerin % 75’i bu yardıma fakir ve yardımlara bağlı hayatlarını sürdürüyorlar.

Kıbrıs konusunda son resme bakalım.. Türkiye ” Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başat eşitliğe dayalı, iki devletli çözüm vizyonuna ve önerisine yardım olmaya devam edeceğiz” vurgusu yapıyor.. Bu başlıkta çözümü hakkında neler söylemek istersiniz?

Kıbrıs sorunun çözümü bölgedeki daha büyük sorunların çözülmesi için manâlı. Birleşmiş Krallık, BM Genel Sekreterliği’nin bu konudaki rolünü desteklemektedir. Kıbrıs sorununa kapsamlı , adil ve daimi bir çözümü destekliyoruz. Gerçekten milletlerarası kabul görmüş, siyasi eşitliğe sahip, iki bölgeli, iki toplumlu federasyon modeline dayanmalı. Emniyet Konseyi kararlarında belirtildiği gibi. Gerçekten bu parametrelerin birçok mümkün çözüme müsade verdiğini düşünüyorum, böylece Birleşik Krallık tüm tarafları esneklikle çalışmaya ve bu soruna müşterek olarak kabul edilebilir çözümler bulmaya özendirme etmeye çalışıyor.
Son soru konuşmanızın başında koronavirüsten bahsettiniz, gündem başlıkları olarak… Şu merak ediliyor Türkiye ne zaman İngiltere’nin kırmızı seyahat listesinden çıkacak?

Bu Türk bakanlarla da konuştuğumuz konulardan biriydi. Turizm sektörü kayda değer bir konu. Böylece çok İngiliz Türkiye’de tatilin tadını çıkarmaktan da hoşlanıyor. Fakat koronavirüs döneminde kırmızı listede olan ülkelerin belirlenmesinde takip edilen bir takım usul ve yöntemlerimiz var. Bunlar bizim en üst sıhhat yetkililerimiz ve güvenlik komitesi tarafından müşterek belirleniyor. Ve onlar büyük miktarda veriyi bir araya getirip inceliyorlar, bu veriler karar alma aşamasında uyumlu aralıklarla gözden geçiriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here