İngiltere’de ‘B planı’ devrede! Boris Johnson vurguladı

0
1
İngiltere'de 'B planı' devrede! Boris Johnson vurguladı
İngiltere'de 'B planı' devrede! Boris Johnson vurguladı

Johnson, Kovid-19’la mücadelede İngiltere’nin kış planına ilişkin, baş tıp görevlisi Prof. Chris Whitty ve hükümetin bilim danışmanı Patrick Vallance ile basın toplantısı düzenledi.

Kovid-19 salgınının, İngiltere için “hala bir tehlike” olmaya devam ettiğini söyleyen Johnson, oysa birlikte elde edilen kazanımları koruyabileceklerinden belli olduğunu ve hükümetin “B planı” zarfında daha artı Kovid-19 önlemini de yedekte tutacağını açıklama etti.

Boris Johnson, aşı pasaportlarını gerekli kılma olasılığını da tamamen dışlamadığının altını çizdi.

Johnson, 16 yaşın üzerindekilerin yüzde 80’inin artık çift doz aşılı olduğuna ve yetişkinlerin yüzde 90’ında antikorların bulunduğuna sinyâl ederek, “Yaşınıza bağlı olarak, aşısızsanız ölme ihtimalinizin, her iki aşıyı da yaptırmış olanlara tarafından 9 kat daha pozitif.” dedi.

Aşıların vefat oranlarını azaltmada büyük fark yarattığını söyleyen Johnson, hala aşı olması gereken 5 milyondan fazla kişi olduğuna da dikkati çekti.

Johnson, bu kişilerin aşı olmaları için teşvik edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Aşı savunduğumuz en önemli şey olmalı.” ifadesine yer verdi.

öte yandan, Johnson, bu yıl geçen eylüle kıyasla daha yüksek olgu ve ölümlere rağmen, aşı programı baştan sona İngiliz halkının Kovid-19’la savaşmak için kıyaslanamayacak kadar iyi durumda olduğu değerlendirmesinde bulundu.

“Kış geliyor, ırk bunu ciddiye almalı”

Profesör Whitty de aşılanmamış kişilerin tehlikede olduğunu gösteren rakamları aktardığı konuşmasında, henüz aşı olmayanlara aşı olmaları çağrısında bulundu.

Whitty, “Kış geliyor ve ırk bunu gerçekten ciddiye almalı.” ifadesini kullandı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here