İngiltere’de ibre tersine döndü: “Pandemilerde hiç duyulmamış bir şey”

0
13
İngiltere'de ibre tersine döndü:
İngiltere'de ibre tersine döndü: "Pandemilerde hiç duyulmamış bir şey"
İngiltere'de ibre tersine döndü:

Ülkede 19 Temmuz’da Kovid-19 kısıtlamaları kaldırılmasına rağmen, şubat ayından bu yana ilk önce 22-27 Temmuz’da üst üste 7 gün Kovid-19 olgu sayılarında azalma görüldü. Fakat, dün açıklanan 27 bin 734 olgu ve son 24 saatte bildirilen 31 bin 117 yeni vaka sayısı, düşüş eğiliminin tersine döndüğünü gösterdi. Temmuzun ikinci haftasında Kovid-19 vakalarının 50 bini geçtiği İngiltere’de son günlerde açıklanan 30 bini bulan verilerle ilgili de birtakım şüpheler gündeme geldi.

İngiltere'de ibre tersine döndü:

Zoe Kovid Semptom Çalışması kurucularından Profesör Tim Spector, kendi çalışmasıyla günde yaklaşık 60 bin kişinin virüse yakalandığının tespit edildiğini belirterek, “(Devlete Ait verilerde) İki günde yüzde 30 gibi bir düşüş, pandemilerde yaklaşık olarak hiç duyulmamış bir şey.” açıklamasında bulundu. öte yandan, İngiltere ve Galler’de 21 Temmuz’a kadar olan haftada Sağlık Durumu Bakanlığının geliştirdiği Kovid-19 uygulamasını kullanan 689 bin 313 kişiye kendini tecrit etmesi gerektiğine dair uyarı mesajı gönderildi.

İngiltere'de ibre tersine döndü:

Buna karşılık, 14 Temmuz’a kadar olan haftada ise kendini izole etmesi için 618 bin 903 kişiye mesaj gönderilmişti. Temmuzdan bu yanlamasına hastaneye yatış oranlarında da artışın görüldüğü İngiltere’de, Kovid-19 kısıtlamalarının kaldırılmasıyla temmuz sonuna kadar 100 bin vakanın görülebileceği uyarısında bulunulmuştu.

27 Temmuz’da martın ortasından bu yana Kovid-19 kaynaklı en yüksek jurnal ölü sayısı görüldü
İngiltere'de ibre tersine döndü:

İngiltere’de 27 Temmuz’da Kovid-19 nedeniyle 131 kişinin hayatını kaybetmesiyle, 141 ölümün gerçekleştiği “17 Mart’tan bu yanlamasına en yüksek jurnal ölüm sayısı” kaydedildi.

Kovid-19 sebebiyle dün 91 kişinin yaşamını yitirdiği İngiltere’de bugün 85 ölü sayısı kayda geçti. Aşılama programına 8 Aralık 2020’de başlanan ülkede, Kovid-19 aşısının birincil dozunu yaptıranların sayısı 46 milyon 689 bin 242’e ulaşırken bunlardan 37 milyon 610 bin 911’ine ikinci doz aşı yapıldı.

İngiliz hükümeti, yolculuk kısıtlamalarının gevşetilmesi konusunda daha belli
İngiltere'de ibre tersine döndü:

İngiltere, ülkeleri aşılama oranları, olgu sayıları ve yeni türlerin yaygınlığına alt olarak “yeşil”, “sarı” ve “kırmızı” olmak üzere 3 gruba ayırıyor ve “trafik ışığı sistemi” adı verdiği listeyi 3 haftada bir güncelliyor.

Buna göre, “kırmızı” listedeki ülkelerden İngiltere’ye gelecek İngiliz vatandaşları ve ülkede oturum iznine sahip olanlar, hükümetin belirlediği ve ücretlerini kendilerinin ödeyeceği otellerde 10 gün zorunlu karantinada kalıyor.

“Sarı” listedeki ülkelerden gelenler ise kendi belirledikleri adreste 10 gün kişisel karantinada kalıyor ve bu kişiler karantinanın 2. ve 8. günlerinde ücretli PCR testi yaptırıyor.

“Yeşil” listede yer alan ülkelerden İngiltere’ye gezi edeceklere ise karantina uygulanmıyor ve bu kişilerden son 72 saat içerisinde yaptırdıkları PCR testi sonucu istek ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here