İnsansı Atlas robotu belirten yeni videolar yayınlandı

0
7
İnsansı Atlas robotu belirten yeni videolar yayınlandı
İnsansı Atlas robotu belirten yeni videolar yayınlandı

Yapay zekanın gelişimi her geçen gün devam ediyor. İnsanların alıştırma alanlarında robotları göreceğimiz bir akıcılık bundan böyle muhtemel. Hatta Japonya’da çalışanlarının yalnızca robotlardan oluştuğu bir otel mevcut bile. Bu durum bazıları için korkutucu olsa da bir takım ağır işlerde ahali yerine robotların çalışması rasyonel olabilir. Boston Dynamics geliştirdiği bu insansı Atlas robotu en ilk kez bir araştırma projesi olarak başlatmıştı.

Mühendisler robot üzerine daha iyi kavrama ve daha iyi denetim sağlama gibi çalışmalara devam ettiler. Çalışmalar işe yaramış olacak ki Atlas robot parkurda bir insan gibi performans sergiliyor. Bir De dengesini de kaybetmiyor. Yeni videoyla birlikte Atlas robottaki değişimlere daha yakından bakma şansı yakalıyoruz.

Daha önce dans videosu paylaşılan robot son gelişmelerle motor kontroller kazanmış diyebiliriz. Robot, parkurdaki performansında sadece kendi algısına güvenecek şekilde tasarlanmış.

Blog gönderisinde şirket, “Bu parkour yinelemesinde robot, repertuarındaki davranışları gördüklerine kadar uyarlıyor” ifadelerini kullandı. “Bu, mühendislerin robotun karşılaşabileceği tüm muhtemel platformlar ve boşluklar için atlama hareketlerini önceden programlamalarına lüzum olmadığı anlamına geliyor.” Yani Atlas robot parkurda tamamen kendi aklıyla hareket ediyordu. Bu da suni zekada gelinen kayda değer bir nokta.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here