Instagram ve Facebook hesapları kapanabilir: Virüse uyarı edin

0
37
Instagram ve Facebook hesapları kapanabilir: Virüse uyarı edin
Instagram ve Facebook hesapları kapanabilir: Virüse uyarı edin

Kısa zaman önce WhatsApp dolandırıcılığı olarak adlandırılan ve 8 Mart kadınlar günü için armağan verileceğini söyleyen yöntemin peşinde şimdi de Instagram üzerinden bir virüs yayılmaya başladı. 

Bu virüs nedeniyle hem Instagram hem de Facebook hesapları tehlikede…

Dijital Information World kadar detayları aktarılan virüs için keza Instagram ayrıca de Facebook hesaplarının ele geçirilmesi laf konusu.

Tarayıcı tarafında ortaya meydana çıkan bu virüs, tarayıcıların tarayıcı parola hatırlama özelliği üzerine odaklanıyor. 

Chrome ve Edge gibi tarayıcılarda bulunan şifre anımsama özelliği kullanıcıların şifrelerini tarayıcı üstünde saklamasına ve kolaylıkla hesaplarına giriş yapmasını sağlıyor. 

Tarayıcılar bu şifreleri bünyesinde sakladığı için durmadan güncelleniyorlar ve kullanıcıların mağdur olmaması için güvenlik yamalarına sahip.

yine de bazı kullanıcılar bilgisayar korsanlarının hedefi haline gelmiş durumda.

Peki bu kadar korunaklı olan tarayıcılara nasıl erişiliyor? Eğer kullanıcı ‘crack sitelerine’ giriyor ve programlar indiriyorsa virüsün bulaşma riski artıyor. 

Crack tabanlı olarak indirdikleri dosyaların içinde virüs olduğunu bilmeyen kullanıcılar isteksizce de olsa bu virüsü bilgisayarlarına kendi rızalarıyla indirmiş oluyor. 

Bilgisayarında virüs programı olsa da kullanıcılar ‘crack’ indirdiklerini düşündükleri için uyarıları dikkate almayabiliyor. Bu sebeple CopperStealler adı verilen bu virüs kullanıcıların tarayıcı şifrelerine ulaşabiliyor. 

Virüsün ilk olarak Instagram ve Facebook gibi platformlardaki hesaplara ulaşılmasına neden olduğu belirtiliyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here