Instagram’dan genç kullanıcılar için önemli değişiklik

0
12
Instagram’dan genç kullanıcılar için önemli değişiklik
Instagram’dan genç kullanıcılar için önemli değişiklik

Bugüne kadar yapılan araştırmalar, Instagram’ın “gizlil hesap” olarak atadığı beş hesaptan yalnızca birinin kullanıcı kadar “herkese açık hesap” haline getirildiğini ortaya koydu. 16 yaş aşağı olup da hesabı sıcacık ışık halkası getirilen, yani özel hesap kategorisine alınan kullanıcılar, hesabını herkese açık ülkü getirmek istediğinde, Instagram bir dikkat mesajı göndererek özel hesapta kalmanın faydalarını kullanıcıya bildirecek.

13 YAŞ ALTI INSTAGRAM KULLANICILARI İÇİN YENİ UYGULAMALAR YOLDA

Instagram, 13 yaş altı kullanıcılar için de yeni uygulamaları teşvik edeceğini duyurdu. Uygulamanın sahibi olan Facebook şirketinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Şu lahza zaten tümü çevrimiçi ve bu gençlerin yaşlarını olduğundan daha büyük göstermesini engelleyecek sağlam bir usul de olmadığı için; özellikle onlar için planlanmış deneyimler geliştirmek istiyoruz. Bu araçlar ebeveynler ve vasiler göre kontrol ediliyor olacak.”

YASAL OLMAYAN SAYFALAR YAPAY ZEKAYLA SİLİNECEK

Bu çalışmaların yanı sıra şirket, kesin bir yaşın altındaki kullanıcıları tespit ederek hukuki olmayan hesapları silmek için de suni akıl sistemi geliştiriyor. Yakın zamanda yürürlüğe girecek olan “Çevrimiçi Güvenlik Yasası” teknoloji devlerine, çocukların zararlı içeriğe erişmesini engelleyecek araçları sağlama konusunda sorumluluk yüklüyor.

ÇOCUKLARI KORUMAK İÇİN YENİ ÖNLEMLER

Instagram, çocuk hakları üstüne çalışan gruplar göre, zararlı içeriğin engellenmesi konusunda başarılı olamadığı gerekçesiyle eleştiriliyor. Şirket hakkında, Avrupa’da çocukların kullandığı hesaplardaki verilerin kullanımıyla ilgili soruşturma yürütülüyor. Bunlara karşılık olarak sosyal medya platformu Instagram, çocukların korunması üzerine bir dizi önlem ilerletti.

Mart ayında, 16 yaşından büyük kullanıcıların 16 yaş altı kullanıcılara aracısız mesaj atmasını engelledi. Erişkin Instagram kullanıcıları, yalnızca kendilerini peşine düşüp takip eden 16 yaş altı kullanıcılara mesaj atabilecek. Ama sistem, kullanıcıların hesaplarını açarken bildirdikleri yaşa dayanıyor. Yani kısıtlamalardan kaçınmak isteyen çocuk yaştaki kullanıcılar, yaşları konusunda yanlış veri verebilir.

Instagram, son kuralların “doğru dengeyi bulmak üzere getirildiğini” söylüyor: “Bir Zamanlar beri genç kullanıcılara herkese açık ya da özel hesap seçeneğini sunuyoruz. Oysa son araştırmalarımız, herkese açık olmayan özel hesapları seçim ettiklerini gösteriyor.”

Abone Ol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here