iPhone 13 fiyatları ve gerçekler!

0
5
iPhone 13 fiyatları ve gerçekler!
iPhone 13 fiyatları ve gerçekler!

Haber7.com/ Mustafa Kalkan

Apple’ın önümüzdeki günlerde tanıtacağı iPhone 13 serisinin fiyatları hakkında yapılan paylaşımlar bir takım tartışmalara yol açtı. Fakat sosyal medyada paylaşılan beklenti haberleri gerçekte gerçeği yansıtmıyor. Apple her ne kadar çip krizinden etkilense de en büyük gelir kalemi olan iPhone satışlarında yüksek fiyat politikası uygulayarak tehlike almayacaktır.

Tahmin edilen iPhone 13 Türkiye fiyatı pic.twitter.com/n54am9B41b

— Tuğçe Kubalas Yıldırım (@TGCEKBLS) September 10, 2021

ANDROID TEHLİKESİ FİYATLARI ETKİLEYECEKTİR

Android üreticileri her geçen gün Apple’a daha da yaklaşıyor ve agresif fiyat politikaları izleyebiliyorlar. Bu rekabet aleyhinde Apple’ın yeni iPhone 13 serisinde daha rasyonel bir fiyat listesiyle karşımıza çıkması olası.

UZMANLAR BENZER FİYATLAR ÖNGÖRÜYOR

Dünya genelinde konunun uzmanı olan analistler yeni iPhone 13 serisinin geçtiğimiz sene tanıtılan iPhone 12 serisiyle benzer fiyatlarla geleceğini paylaşıyor. Mesela geçmişte paylaştığı doğru bilgilerle bilinen Max Weinbach yeni iPhone 13 serisi için şu fiyat listesini paylaştı:

iPhone 13 küçük– $699

iPhone 13 – $799

iPhone 13 Pro – $999

iPhone 13 Pro Max – $1099

DEVRİMSEL ÖZELLİKLER BEKLENMİYOR

Hem iPhone 13 serisi iPhone 12 ile karşılaştırıldığında fazla üstün özelliklere sahip olmayacak. Şimdiye dek sızdırılan özelliklere baktığımızda hafif iyileştirmelerden öte bir buluş görülmüyor. Bu da iPhone 13 serisinin fiyatlarının geçtiğimiz sene ile ayni bir şekilde olacağı tahminlerini güçlendiriyor.

Apple’ın iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max versiyonlarında 1 TB depolama alanı sunacağı bundan böyle neredeyse belirlenmiş diyebiliriz. iPhone 13 Pro 1 TB depolama alanı sunan versiyonların bir önceki sürümlerde olduğu gibi diğerlerinden yüksek fiyatlı olması oldukça doğal ama sosyal medyada paylaşılan 36 bin TL gibi bir fiyat oldukça spekülatif görünüyor.

ÇİP KRİZİ NE DEĞIN ETKİLEYECEK?

Çip krizi kısmına gelecek olursak TSMC geçtiğimiz günlerde maliyetlerin yüzde 20 artacağını ve bunun da fiyatlara yansıyacağını açıklamıştı. Apple’ın işlemci tedarikçisi olan TSMC’nin bu açıklaması iPhone 13 fiyatlarının da yüzde 20 artacağı olarak anlaşıldı. Fakat durum bu şekilde değil. Çünkü TSMC’nin açıkladığı maliyet artışının fiyatlara nasıl yansıyacağı paylaşılan rapordan öyle anlaşılmıyor.

Apple yeni iPhone modellerini olur ya ufak bir fiyat yükseltmesiyle piyasaya sunabilir. Fakat iki kat fiyat uygulaması Apple’ın en büyük kazanç kalemi olan iPhone satışlarında aradığını bulamamasına niçin olur. bu nedenle Apple’ın önümüzdeki hafta iPhone 13 serisini rasyonel bir fiyat listesiyle satışa sunması bekleniyor.

iPhone 13 serisi için fiyat listesi henüz kimse göre net bir şekilde paylaşılmadı. Sosyal medyada her yıl olduğu gibi yeni iPhone modeli hakkında farklı alanlara yönlendirilmiş rakamlar paylaşılıyor. Ancak güvenilir olmayan bir kaynağın iddiasının hakiki fiyat olarak değerlendirilmesi sadece spekülasyondan ibaret.

KAYNAK: HABER7
Abone Ol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here