Irak’taki Şii siyasi liderler tercih sonuçlarını kabul etmiyor

0
1
Irak'taki Şii siyasi liderler tercih sonuçlarını kabul etmiyor
Irak'taki Şii siyasi liderler tercih sonuçlarını kabul etmiyor

Bağdat’ta Fetih Koalisyonu lideri Hadi el-Amiri’nin evinde toplanan eski Başbakanlardan Nuri el-Maliki ve Haydar el-İbadi ile Haşdi Şabi Başkanı Falih Feyyad ve Milli Hikmet Akımı lideri Ammar el-Hekim, tercih sonuçlarını değerlendirdi.

Toplantı sonrası yayınlanan açıklamada, “Açıklanan nihai olmayan tercih sonuçlarını daha önce kabul etmediğimizi duyurmuştuk. Son iki günde seçim sonuçlarının açıklanması noktasında yaşanan kaosu ve gerçeklerin açık şekilde ilan edilmemesinden dolayı Yüksek Seçim Komiserliği’ne karşısında güvenimiz sarsıldı. Dolayısıyla tercih sonuçlarını bu şekliyle baştan reddettiğimizi duyuyoruz. Bu sonuçların kabul edilmesi, toplumsal barışı tehlikeye atacak.” denildi.

SADR GRUBU 73 VEKİL GÖNDERDİ

Irak’ta 10 Ekim’de yapılan erken genel seçimlerde nihai olmayan sonuçlara tarafından, Şii lider Mukteda es-Sadr’a tabi Sadr Grubu, 329 sandalyeli Meclis’e 73 vekil gönderdi.

Meclis’in ikinci büyük grubunun ise 38 sandalyeyle eski Meclis Başkanı Muhammed Halbusi’nin (Sünni) liderlik ettiği Takaddum Partisi olduğu belirtildi.

Eski Başbakan Nuri el-Maliki’nin Kanun Devleti Koalisyonu da 37 vekille üçüncü sırada yer aldı.

İran’a yakın Fetih Koalisyonu ise 14 sandalye elde ederken, Hekim ve İbadi’nin oluşturduğu ittifak ise 4 sandalye elde edebildi.

Sadr dışındaki Şii siyasi liderler, sonuçlarla oynandığını ve seçime hile karıştırıldığını iddia ediyor.

Irak Yüksek Tercih Komiserliği, muhakkak sonuçları henüz açıklamadı.

Irak’ta 2003 yılından bu yandan beşincisi yapılan seçimlerin, yüzde 41’le asgari katılım oranına sahip seçim olduğu ifade edildi.

 

KAYNAK: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here