Işıl’ın kolunu kıran erkeğe istinafta da ‘iyi hal’ ve ‘tahrik’ indirimi

ABONE OL
Temmuz 2, 2023 09:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gaziemir ilçesinde, 12 Ekim 2020’de Işıl Dalgıç ile Melih Gazi Çıbıkçı ortasında çıkan tartışma, hengameye dönüştü. Melih Gazi Çıbıkçı, Işıl Dalgıç’ın sağ kolunu kıvırıp, kırılmasına neden oldu.

4,5 YILA KADAR MAHPUS İSTEMİYLE DAVA AÇILDI

Darp raporu alan Dalgıç, Çıbıkçı’dan şikayetçi oldu. Soruşturmanın tamamlanmasının akabinde Melih Gazi Çıbıkçı hakkında ‘kasten yaralama’ cürmünden 4,5 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı. Geçen yıl haziran ayında görülen birinci duruşmada tutuksuz sanık Çıbıkçı, Dalgıç’ı taammüden yaralamadığını savundu.

Adli Tıp Kurumu’ndan istenen raporda da Işıl Dalgıç’ın yaralanmasının kolay tıbbi müdahale ile giderilebilecek ölçüde hafif nitelikte olmadığı, kırığın hayat işlevlerini ağır derecede etkileyecek üzere olduğu belirtildi.

HEM TAHRİK HEM DE GÜZEL HAL İNDİRİMİ

Ocak ayında İzmir 30’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada hakim, sanığı ‘kasten yaralama’ cürmünden 1 yıl 4 ay mahpus cezasına çarptırdı. Daha sonra haksız tahrik indirimi ve sanığın duruşmadaki yeterli hali nedeniyle ceza, 2 yıl ertelenerek 10 ay mahpusa çevrildi.

İSTİNAF CEZAYI AZ BULDU

Tarafların itirazları üzerine evrak, istinaf mahkemesine taşındı. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi’nde görülen duruşmaya sanık Melik Gazi Çıbıkçı, şikayetçi Işıl Dalgıç ile taraf avukatları katıldı.

Duruşmada kelam alan Dalgıç, dirsek üst kısmından omza kadar yükselen dikiş izi olduğunu ve 1 yıl kadar kolunu kullanamadığını söyledi. Dalgıç’ın avukatı Sema Ayatar da kelam konusu olayda tahrik kararlarının uygulanmasının yerinde olmadığını belirterek sanığın en ağır hadden cezalandırılmasını istedi.

Duruşmada savcı, temel hakkındaki mütalaasında, mahallî mahkemenin eksik ceza tayininde bulunduğunun altını çizdi. Savcı, sanığın ‘kasten yaralama’ cürmünden cezalandırılması tarafında mütalaa verdi.

Mütalaaya itiraz eden Çıbıkçı’nın avukatı, olayın kazara olduğunu savundu. Son kelamı sorulan sanık Melih Gazi Çıbıkçı ise “Takdir mahkemenindir” dedi. 

CEZASI ERTELENDİ

Savunmaların akabinde karar açıklandı. Lokal mahkemenin kararını bozan 1’inci Ceza Dairesi, sanık Çıbıkçı’yı ‘kasten yaralama’ kabahatinden 2 yıl mahpusa çarptırırken, olayda Dalgıç’ın bedeninde hayat işlevlerini 4’üncü derecede etkileyecek nitelikte kemik kırığı oluştuğu için cezayı 2 yıl 8 ay mahpus cezasına çevirdi.

Kararda birinci haksız hareketin kimden kaynaklandığının evrak içeriğine nazaran kesin olarak belirlenemediğine kanaat getiren Ceza Dairesi, âlâ hal indirimiyle sanığı 1 yıl 8 ay mahpusa çarptırıp, bu cezasını da erteledi.

Ceza Dairesi’nin kararını avukatı aracılığıyla Yargıtay’a taşıyacaklarını söyleyen Dalgıç, “Üst mahkemede sanığın cezası arttı fakat biz güzel hal ve tahrik indirimlerinin uygulanmaması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.