İspanya Savunma Bakanı Robles, Fas’ı “şantaj yapmak ve çocukları kullanmakla” suçladı

0
40
İspanya Savunma Bakanı Robles, Fas'ı
İspanya Savunma Bakanı Robles, Fas'ı "şantaj yapmak ve çocukları kullanmakla" suçladı

İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles, ülkesinin Kuzey Afrika’daki toprağı Ceuta sınırında yaşanan rekor düzeydeki yamalı göçmen akınından dolayı Fas’a “şantaj yapmak ve çocukları kullanmak” suçlamasında bulundu.

İspanyol radyosu RNE’ye konuşan Robles, “Fas yönetiminin bu şantajını kabul etmeyeceğiz. İspanya’nın toprak bütünlüğü pazarlık konusu değildir veya tehlikede değildir. Toprak bütünlüğünü garanti etmek ve sınırları izlemek için zorunlu bütün araçları kullanacağız.” dedi.

Fas’ın Ceuta sınırında “çocukların da aralarında olduğu vatandaşlarını denize atarak milletlerarası hukuk kurallarını çiğnediğini” söyleyen Robles, “İspanyol hükümeti bu konuda net bir istikrar göstermiştir. İspanya ile oyun oynanmaz.” ifadelerini kullandı.

Robles, olanların sadece İspanya’yı yok Avrupa Birliği’ni (AB) de ilgilendirdiğini vurgulayarak, “Dost ve komşu bir ülke olan Fas, son günlerde yaşanan olayları her tarafta dikkate almak zorundadır.” şeklinde konuştu.

Ceuta sınırında yaşananlar

Fas’ın 17 Mayıs sabahından itibaren hudut güvenliğini bırakmasıyla, çoğunluğu Faslı binlerce yamalı göçmen Ceuta’dan yüzerek ya da yürüyerek İspanya tarafına geçmişti.

İki günde yaklaşık 8 bin yamalı göçmenin Ceuta’ya girmesi ardından İspanya ve AB’nin baskılarıyla Fas tekrardan sınır kontrolüne başlayıp, geçişleri durdurmuştu.

İspanya şu esas dek takriben 6 bin yamalı göçmeni geri gönderirken, 1500 değin çocuk göçmenin reşit olmamalarından kaynaklanan özel statüleri olmasından Ceuta’da bekletildiği ve gruplar halinde İspanya’nın öteki özerk yönetimlerine gönderilmelerinin planlandığı bildirilmişti.

Hükümet, bölgeye gönderdiği askerlerin bir vakit daha orada kalacağını açıkladı.

Batı Sahra meselesinden nedeniyle son dönemlerde ciddi gerginlikler yaşanan İspanya-Fas ilişkileri, İspanya’daki sol koalisyon hükümetinin 22 Nisan’da ayrılıkçı Polisario Cephesi Genel Sekreteri İbrahim Gali’yi, yakalandığı Kovid-19 hastalığından dolayı çare görmesi için gizlice ülkeye getirip Logrono kentindeki bir hastaneye kaldırmasıyla diplomatik krize dönüşmüştü.

İspanya hükümeti, Gali’nin insani takviye gerekçesiyle getirildiğini açıklasa da Fas hükümeti, Madrid Büyükelçisi Karima Benyaich’i istişarelerde bulunmak üzere Rabat’a çağırmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here