İstanbul için son dakika yasaklanmış kararı!

0
13
İstanbul için son dakika yasaklanmış kararı!
İstanbul için son dakika yasaklanmış kararı!
PAYLAŞ
Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş WhatsApp’ta Paylaş
KAYNAK
AA, İHA
EKLENME
30 Temmuz 2021, 14:43
GÜNCELLEME
30 Temmuz 2021, 16:02

Peş peşe gerçekleşen orman yangınları sonrası İzmir, Açık Fikirli, Kocaeli, Balıkesir, Denizli, Çanakkale, Gaziantep, Niğde ve Bursa’nın gerisinde İstanbul’da da ormanlık alanlara girişler yasaklandı.

Türkiye’de ayrı noktalarda meydana çıkan orman yangınlarının arkasından valiliklerden peş peşe yasaklanmış haberleri gelmeye devam ediyor. İzmir, Okumuş, Kocaeli, Balıkesir, Çanakkale, Denizli, Gaziantep, Niğde ve Bursa’nın arkasından İstanbul Valiliği de orman yangınlarıyla mücadele dahilinde 30 Temmuz-31 Ağustos tarihleri aralarında ormanlara girmenin, orman çevresinde ve içinde ara verme vermenin, orman alanlarında piknik yapmanın yasaklandığını açıkladı.

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü hava varsayım raporlarıyla bölgede mevsimsel sıcaklık değerlerinin artacağı, buna dayalı olarak önümüzdeki günlerde oluşabilecek mucizevi hava halleri nedeniyle, İstanbul’da orman yangınlarının artabileceği değerlendirilerek, ulusal servetimiz olan ormanlarımızı yangına karşısında korunmak nedeniyle aşağıdaki kararlar alınmıştır.

* İstanbul İli Orman Yangınlarıyla Uğraş kapsamında İstanbul İli sınırları içerisindeki ağaçlık alanlara girişler, 30.07.2021 – 31.08.2021 tarihleri arasında, 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 74. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 9. ve 66. maddeleri gereğince yasaklanmıştır.

* İstanbul İl sınırları içerisinde bütün ağaçlık sahalara yetkililerden başkasının girmesi kuşkusuz yasaktır.

* Bu ormanlar çevresinde ve içinden geçen yollarda orman kenarında ara verme vermek ve piknik yapmak, mangal, semaver ve alev yakmak yasaktır.

* Orman Yasasının 31 ve 32. Maddesi zarfında olan köyler/Mahalleler başta almak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köyle/Mahalleler de dahil edinmek üzere biçilen tarlada kalan kökler, bono-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır.

* Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları, orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet sebebiyle oluşabilecek yangın riskine karşısında, önleyici bütün tedbirleri eksiksiz alacaklardır.

* Enerji Nakil Hatlarının üretim ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (BEDAŞ, AYEDAŞ ve TEİAŞ) hatların bilhassa ağaçlık alanlardan geçen bölmelerinde zorunlu bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine aleyhinde her türlü tedbiri alarak, gerektiğinde enerji kesintisi uygulayacaklardır.

* Bütün belediyelerimiz, orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp birleştirme alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine aleyhinde zorunlu iş makinelerini (Buldozer, Loder, Kepçe) hazırlanmış bulunduracaklardır.

* İlçe Kaymakamlıklarımız ve Orman Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan yoklama ekipleri etkin bir şekilde gözetim ve denetim yapacaklardır.

Gerekli hallerde ilçe kaymakamlarımızın emriyle bütün kamu ve özel sektör imkanları kullanılarak yangına karşı etkili müdahale edilmesi sağlanacaktır.

* Bu karar İstanbul ili sınırları içerisindeki tüm ağaçlık alanlarda uygulanır.

* Yukarda açıklanmış karar ve önlemlere tutarsız hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu gereğince idari ve adli işlem yapılacaktır.

* Bu karar hükümleri 30.07.2021 – 31.08.2021 tarihleri aralarında uygulanır. Bu karar hükümleri İstanbul Valiliği tarafından yürütülür.”

KOCAELİ’DE ORMANLIK ALANLARDA BUNLAR YASAK

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, sosyal ağ hesabından yaptığı paylaşımda, olası orman yangınlarına karşı önlem alındığını belirtti. Hava sıcaklarının artması ve yangın riski sebebiyle il genelinde ağaçlık alanlara girilmesinin, alev yakılmasının ve havai fişek atılmasının ikinci bir emre kadar yasaklandığını aktaran Yavuz, “Lütfen kurallara uyalım. Ormanlarımıza sahip çıkalım.” ifadelerini kullandı.

BALIKESİR VE İZMİR’DE DE YASAKLANDI

Balıkesir Valiliği tarafından alınan karar ile yangınların önlenmesi için belirlenen mesire alanları haricinde il genelindeki bütün ormanlık alanlara antre yasaklandı. Yarın başlayacak olan yasaklar, 31 Ekim Pazar gününe dek sürecek.

Diğer yandan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’de, sosyal ağ hesabı üzerinden ormanlık alanlara girişlerin Valilik gerekçesiyle yasaklandığını duyurdu. Başkan Soyer’in paylaşımı şu şekilde: “Ciğerlerimizi yakan yangınları büyük bir üzüntü ile peşine düşüp takip ediyorum. İzmir’de ormanlara girişler Valilikçe yasaklandı. Belediye ekiplerimiz teyakkuz halinde. Kararsız bir durumla karşılaşırsanız emniyetle ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ormanlarımızı birlikte koruyalım.”

SICAKLIKLAR MEVSİM NORMALLERİNİN ÜZERİNDE

Gaziantep Valisi Davut Gül, hava sıcaklarının artması ve yangın riski nedeniyle il genelinde ağaçlık alanlara girilmesinin yasaklandığını bildirdi. Vali Gül, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, hava sıcaklıklarının arttığını belirtti. Sıcaklıkların mevsim normallerinin üstünde seyretmesi ve diğer sebeplerden nedeniyle Gaziantep genelinde ormanlara giriş çıkışların yasaklandığını duyuran Gül, “Ormanlara antre çıkışlar, 15 Ağustos 2021’e değin valilik tarafından yasaklanmıştır. Lütfen kurallara uyarak şehrimizi ve ülkemizi koruyalım.” ifadelerini kullandı.

ÇANAKKALE’DE ORMANLARA GİRİŞLER 1 AY YASAK

Çanakkale il ve ilçelerinde ormanlık alanlara 31 Temmuz-30 Ağustos 2021 tarihleri arasında görevliler haricinde giriş ve çıkışlar yasaklandı. Konuya ilişkin Orman Alan Müdürlüğü’nden yapılan yazılmış açıklamada, “6831 Sayılı Orman Kanunu’nun ‘Orman idaresinin göstereceği gereksinim üstüne mahallerinin en büyük mülkiye amirleri, kuraklık veya yangın olup da henüz söndürülmüş ama sirayet ihtimalleri tamamen bertaraf edilmemiş almak gibi fevkalade zamanlarda muayyen bir müddet için ormanlara girmeyi men ve oralardaki her türlü işlerin tatilini emredebilirler’ hükmüne uygun olarak Çanakkale İli dahilindeki ağaçlık alanlara görevliler dışında 31 Temmuz – 30 Ağustos 2021 tarihleri boyunca ormana görevliler haricinde girişler Çanakkale Valiliğinin 30/07/2021 tarih ve 1745725 sayılı emirleriyle yasaklanmıştır” ifadelerine yer verildi.

KUŞADASI’NDA MİLLİ PARK GİRİŞ ÇIKIŞLARA KAPATILDI  

Ülke genelinde birçok noktada başlayan ve şiddetini artıran orman yangınlarına müdahaleler devam ederken Aydın Valiliği manâlı bir karar aldı. Doğa Koruma ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü ile yapılan istişarelerin arkasında mümkün bir yangının önüne geçebilmek namına Kuşadası Istek Yarımadası Milli Parkı, yeni bir karar alınıncaya kadar giriş çıkışlara kapatıldı.  Olumsuz hava koşullarından nedeniyle böyle bir karar alındığını açıklayan Açık Fikirli Valisi Hüseyin Aksoy; “Çoğalan hava sıcaklıkları nedeniyle Doğa Koruma ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü ile yapılan istişare sonucu Kuşadası Istek Yarımadası Milli Parkı yeni bir karar alınıncaya kadar antre ve çıkışa kapatılmıştır” dedi.

BURSA VE İLÇELERİNDE ORMANLARA GİRMEK 1 AY SÜREYLE YASAKLANDI

Türkiye’nin güneyindeki orman yangınlarının gerisinde çoğu ilde ormanlara girişler belirtilen tarihlerde yasaklandı. Bursa’da da 1 ay baştan başa ormanlık alanda, ara verme atamak, piknik yapmak vb. aktiviteler yapılmayacak. Kurallara uymayanlara ceza kesilecek.
Türkiye’nin güneyindeki orman yangınları sonrası çoğu şehirden art arda flaş kararlar geldi. Çanakkale, Gaziantep, Balıkesir ve Kocaeli’nden sonradan İstanbul’da da Valilik ormanlara girişi bir ay boyunca yasakladı. Bu şehirler arasına Bursa da eklendi.

Piknik alanlarında 19.00 ile 07.00 arası mangal yasak

Buna göre Bursa merkez ve ilçelerinde 1 Ağustos – 1 Eylül aralarında oturmuş köy halkı hariç ormanlara yolculuk amaçlı giriş çıkışlar yasaklanırken, orman içi yollarda ATV, UTV, motosiklet gibi araçlarla sportif amaçlı her türlü etkinlik ve çadırlı-çadırsız kamp yapmalarına müsaade edilmeyecek. Keza Bursa merkez ve ilçelerinde yine 1 ay süreyle tüm piknik ve mesire alanlarında 19.00’dan sabahtan 07.00’ye değin mangal, semaver ve ateş yakılamayacak.

Uludağ’da ormana girmek yasaklanmış

Uludağ Milli Park sahası içindeki mangal yakmaya müsade verilen piknik alanlarında da 19.00 ile sabahtan 07.00 arası mangal yakılması yasaklandı. Keza, Çobankaya-Bakacak arasında yol boyunca vasıta park etmek, kamp gerçekleştirmek ve ormana girmek 1 ay her tarafında en ince ayrıntısına kadar yasaklandı.

Kurallara uymayanlara cinayet

Piknik ve kampların yanı sıra, Bursa il sınırları içinde anız yakılması, kırsal alanlarda ot, çöp, tarla atığı, bono, bahçe atıkları ve dal parçaları gibi şeylerin kontrollü yakılması da yasaklandı. Yasaklara uymayanlar hakkında da 6831 sayılı Orman Kanunu, 2872 sayılı Çevre Kanunu, 5271 sayılı Türk Ceza Kanunu, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereği operasyon yapılacak.

Keza Yalova’da da ormanlara girmek ve piknik yapmak 1 ay baştan başa yasaklandı.

NIĞDE’DE ORMANLIK ALANLARA GIRIŞLER 15 EYLÜL’E DEĞIN YASAKLANDI

Niğde Valiliğince, çıkabilecek orman yangınlarıyla mücadelede dahilinde turizm bölgeleri ve izinli hayvan otlatılan alanlar hariç, orman bölgelerine girişler 15 Eylül’e dek yasaklandı.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Orman Yangınları ile Uğraş Komisyonu, Vali Vekili Cemil Kılınç başkanlığında toplandı.

Toplantıda, ilde çıkabilecek orman yangınlarıyla mücadelede alınan kararlara ek olarak, orman idaresince gerçekleştirilen faaliyetlerde tahsis alanlar, müsade edinmek koşuluyla orman alanlarında hayvan otlatanlar, ilgili kurumların izni kapsamında faaliyette bulunanlar, orman içi ve bitişiğinde tarımsal faaliyette bulunlar hariç merkez Dündarlı beldesi, Ulukışla ilçesi Horoz, Çiftehan, Alihoca, Maden (Karagöl turizm bölgesi hariç), Kılan, Darboğaz, Yeniyıldız ve Emirler köyleri ile Çamardı ilçesi Elekgölü (Aladağlar Milli Parkı Bölgesi hariç) ve Yelatan köyleri sınırlarında yer alan ağaçlık alanlara girişlerin yarından itibaren 15 Eylül’e dek yasaklanması kararlaştırıldı.

Orman içi ve bitişiğinde görülen duman ve yangınlarla sabotaj ihtimaline aleyhinde ormana antre yapan tanıdık olmayan ve şüpheli şahısların tespiti halinde 112 Acele Çağrı Merkezi’ne ihbar yapılması için yangına alıngan bölgelerdeki muhtarlıklar ve camilerde anonslar yapılarak vatandaşların bilgilendirilmesine karar verilen toplantıda, ormanlık sahaların mıntıkasında olduğu Çamardı ve Ulukışla ilçelerinin belediye başkanlıklarınca, itfaiye araçlarının bakım ve kontrolleri yaptırılarak hizmete hazırlanmış tutulması da karara bağlandı.

DENİZLİ’DEKİ ACIPAYAM KANYONU’NA GİRİŞ ÇIKIŞLAR YASAKLANDI

Denizli’nin Acıpayam Belediye Başkanı Hulusi Şevkan, orman yangınlarıyla çaba kapsamında, ilçedeki kanyona antre çıkışların yasakladığını bildirdi.

Şevkan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Ülkemizde yaşanan orman yangınlarından dolayı Acıpayam Kanyonumuz ikinci bir emre değin ziyarete kapatılmıştır. Çevrenizde güvenilmez gördüğünüz yabancı birey ve arabalara lütfen dikkat ediniz. ” ifadelerini kullandı.

Acıpayam Kanyonu kentte son zamanlarda, vatandaşların bol miktarda ziyaret ettiği yerlerin başında geliyor.

YORUMLAR

29 Açıklama Var

Bir Açıklama Yapın

Gönder
Erdem 3 dakika önce Şikayet Et
Yakanı bulursanız atın ateşe.
Beğen Cevapla İlk beğenen sen ol
Rngin 13 dakika önce Şikayet Et
Ormanlardski kamera konulsun bakımlı kapan biçiminde. Girişlerde çıkışlarda belli yerlere bunu bilen rahat hareket edemez
Beğen Cevapla İlk beğenen sen ol
fizikçi 21 dakika önce Şikayet Et
Bütün ülkede uygulanmalı. Özellikle tatil beldelerinde büyük cezalar kesilmeli
Beğen Cevapla İlk beğenen sen ol
RECEP 25 dakika önce Şikayet Et
Hükümet fazla ivedi orman alanlarında piknik yapmayı ormanlara girmeyi belirtilen bir zaman sert bicimde yasaklamalı herkez başı anlamsız alkollü olarak ormanlarda dolaşır ALLAH korusun
Beğen Cevapla İlk beğenen sen ol
Volkan 33 dakika önce Şikayet Et
yetmez, lütfen vurun. Yeter ciğerlerimiz yanıyor. İçimiz acıyor. Ormana gireni vurun.
Beğen Cevapla Toplam 4 beğeni

Daha pozitif yorum görüntüle

ETİKETLER

kocaeli haber Vali Seddar Yavuz

Haber7.com Lokal Haberler bölümünde bulunan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here