İstanbul’da en ucuz mektep servisi 421 lira olacak

0
4
İstanbul'da en ucuz mektep servisi 421 lira olacak
İstanbul'da en ucuz mektep servisi 421 lira olacak

Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni müşteri koronavirüs (Kovid-19) sürecinde en çok mağdur olan sektörlerin başında servislerin geldiğini belirterek, 20 aydır çalışmaya hazırlanmış beklediklerini söyledi.

Bu yıl kesintisiz yüz yüze eğitime geçilmesini ve normale dönmeyi umduklarını kaydeden Öztürk, “Okullara emrindeki sözleşmelerimiz var, bırakıp gidemiyoruz. Hizmet isteniyor, tatmin edici öğrenci yok, 3-5 kişiyle çalıştığımız zamanlar oldu. Alınan parayla beklenen hizmet aralarında koskocoman uçurumlar olduğu için hizmet kalitesi de düşebiliyor. Bu sene inşallah bunları yaşamayız. Muharrem ayının, bolluk ayının içindeyiz. İnşallah vesile olur diyelim, daima beraber çalışırız.” dedi.

Öztürk, İstanbul’daki okul servisi ücretleriyle ilgili düzenlemeler hakkında da veri verdi.

Kentteki okul servisi ücretlerinin geçen yılki fiyatların üzerine yüzde 15 zam yapılarak uygulamaya konduğunu dile getiren Öztürk, şöyle devam etti:

“Allah nasip ederse bu sene yüz yüze eğitim başlarsa uygulayacağımız fiyatlar 0-1 kilometre arası 312 lira, 0-3 kilometre arası 348 lira, 3-5 kilometre arası 370 lira, en uzun mesafe, fazla öğrenci olmasa da 23-25 kilometre arasında öğrenciler 748 liraya taşınacak. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul öğrencilerine bu ücretlere fazla olarak yüzde 35 oranında hostes bedeli yansıyacak. aynı zamanda yapılan zamdan elbette memnun değiliz çünkü giderlerimiz yaklaşık yüzde 40’lara değin arttı.”

Öztürk, böylece İstanbul’da en ucuz okul servisinin hostes ücretiyle toplam 421 lira olacağını belirtti.

“SERVİS ŞOFÖRÜ VE HOSTES ARKADAŞLARIMIZIN TAMAMININ AŞI OLMASINI İSTİYORLAR”

Kovid-19 ile uğraş kapsamında, servis araçlarının dezenfekte edildiğini aktaran Öztürk, araçlarda maske bulundurulduğunu, bilgilendirici bir takım görsellerin araçlara asıldığını anlattı.

Servis araçlarında bir koltukta oturmaya başlayan öğrencinin, eğitim-öğretim döneminde her zaman benzer yere oturacağına ve yer değiştiremeyeceğine dikkati çeken Öztürk, “İstanbul Valiliğimizin 1 hafta önce yaptığı buluşma dahilinde, okullarda çalışacak servis şoförü ve hostes arkadaşlarımızın tamamının aşı olmasını istiyorlar. Aşı kartlarını komisyonlara teslim edeceğiz bu ay ardına kadar. Ondan sonra da çalışacağız. Aşı kartı olmayanlar her gün istendiği anda PCR testini okula ibraz edecek. Huysuz takdirde çalıştırmayacaklar. Aşı olmamız gerekiyor. giderken, velilerimize de güven tahsis etmek zorundayız oysa çocuklarını bizlere teslim etsinler.”

Velilerin çocuğunu servise verirken uyarı etmesi gereken konuları anlatan Öztürk, İstanbul’da okullarda çalışacak servis araçlarının plakalarının L’ye dönüştürüldüğünü, daha ucuz taşınması için korsan taksi ya da korsan servis araçlarının muhakkak kullanılmamasını istedi.

Öztürk, İstanbul’da mektep servisinde çalışacak servis şoförlerinden bağımlılık testi istendiğini açıklama ederek, şunları kaydetti:

“bununla birlikte içki veya uyuşturucu kullanıp kullanmadığına dikkat ediliyor, tespiti yapılıp ona tarafından insanlara egzersiz müsade belgesi veriyorlar. Yeniden bulaşıcı hastalıkları olup olmadığını bildiren, ‘Gözleri görüyor mu?’ ya da ‘Kronik bir rahatsızlığı var mı?’ diye servis şoförlerimizden, hosteslerimizden sağlık durumu raporu isteniyor. Ehliyet GBT’si isteniyor. ‘Ölümlü veyahut da yaralamalı trafik kazasına karışmış mı?’ veya ‘Alkolden ehliyeti gücenmiş mı?’ gibi sonuçları görebilmek için sabıka kaydı isteniyor. ‘Türkiye Cumhuriyeti Türk Suç Oluşturan Kanunu’nun 103, 104, 107, 108, 109 ve Kabahatler Kanunu’nun 35. maddesini ihlal etmiş mi?’ Bunları belirten bir sabıka kaydı alıyoruz. Bu insanları çalıştırıyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here