İstanbul’da sivrisinek kabusu büyüyor; İBB SMS ile uyardı

0
25
İstanbul'da sivrisinek kabusu büyüyor; İBB SMS ile uyardı
İstanbul'da sivrisinek kabusu büyüyor; İBB SMS ile uyardı

Avcılar Yeşilkent Mahallesi’nin peşinde bilhassa çocukların vücutlarında yaraya neden olan sivrisinekler bir çok ilçede kabus olmaya başladı. 

Sarıyer Ferahevler Mahallesi’nde oturanlar da aynı etkiler belirten sivrisineklerden davacı. Ferah Evler Mahallesi sakinleri, sivrisinek sokmaları sebebiyle çocuklarında yaralar oluştuğunu söylerken yapılan ilaçlamaların yetkisiz kaldığını öne sürdü. Ara cadde ve parklarda da ilaçlama yapılmasını isteyen semt sakinleri, evlerinin camlarına sineklik takarak tedbir almaya çalıştı.

60e96ce82af1071978cc35d5

“FAZLA RAHATSIZ EDİCİ OLUYOR”

30 senedir Ferahevler Mahallesi’nde oturduğunu söyleyen Bülent Demirci, “Çocuklarda bilhassa izleri falan görebiliyoruz. Fazla rahatsız edici oluyor. Benim de 3 tane çocuğum var. İki dakika duramıyoruz, aşırı derecede sivrisinek var. Çocuklarımız var ve sivrisinek deyip geçmemek lüzumlu, bulaşıcı rahatsızlık da olabilir. Çocuklarımızda kaşınmaktan dolayı yara ve iltihaplanma da oluyor” diye konuştu. Daha artı ilaçlamanın yapılması gerektiğini söyleyen bir diğer semt sakini, parklar ile çıkmaz sokakların da ilaçlanmasını istedi.

“İLAÇSIZ BAHÇEYE İNEMİYORUZ” 

Mahalle sakini Ahmet Sarıkaya da, “Sarıyer bölgesi yeşil olduğu için çoğunlukla oluyor. İlaçlama yapılıyor ama yetkisiz kalıyor. Değişik bir sinek, diğerlerine benzemiyor” ifadelerini kullandı.  9 yaşındaki bir çocuk ise, “Bizim bahçede sinek batmış. Her Hâlükarda yuva yapıyorlar. Isırınca bir hafta falan geçmiyor izleri. İlaçsız bahçeye inemiyoruz. Öbür bir sinek” diye konuştu. 

İBB’DEN UYARI YAPILDI: SİVRİSİNEKLERLE HER ZAMAN BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ise sivrisineklere SMS yoluyla yapılan uyarıda bulundu. Gönderilen mesajda, “Değerli İstanbullular, belediyemiz, göl, dere gibi büyük alanlarda sivrisinekle çaba etmektedir. Bidon, havuzlar ve saksı altlığı gibi su birikebilen alanlar sivrisinekler için iyi bir üreme kaynağıdır. Bir kadeh suda çevreyi rahatsız edecek değin sivrisinek üreyebilmektedir. Sivrisineklerle defalarca birlikte mücadele edelim” denildi. Mesajın sonunda bundan başka bir canlandırma filmi linki paylaşıldı. 

Sivrisineklerin üreme alanlarının gösterildiği canlandırma filminde “Sivrisineklerin üreme alanlarının yüzde 80’i insan eliyle oluşur” gibi bilgilere yer verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here