Izah Etme geldi: Balık fiyatları yüzde 50 düşecek

0
8
Izah Etme geldi: Balık fiyatları yüzde 50 düşecek
Izah Etme geldi: Balık fiyatları yüzde 50 düşecek

15 Eylül’de sona erecek av yasağı öncesi Akdenizli balıkçılar keza teknelerinin hem de ağların bakımını yaparak, yeni sezon hazırlıklarını tamamladı. Bu sezon balık popülasyonunda büyüme bekleyen balıkçılar, sezondan ümitli. Tüketicinin daha düşük fiyatlarda balık tüketmesi beklenen sezonda yasak kalmadan önceki fiyatlar ise cep yakıyor. Av yasağı öncesinde barbunun kilosu 120 liradan, levrek 85, çipura 60, sardalya 25, mercan 60, kubbes 40, melanur 50, mezgit 110, zargana 70 liradan tip buluyor.

Karadeniz’de ‘istavrit’ bolluğu; fiyatı yarıya düştüKaradeniz’de ‘istavrit’ bolluğu; fiyatı yarıya düştü

AKDENİZ BALIKLARININ FİYATLARI YÜZDE 50 DÜŞECEK

Antalya Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifi Birlik Başkan Yardımcısı Deniz Balta, av yasağının kalkmasını heyecanla beklediklerini söyledi. Hazırlıkların tamamlandığını ve yasağın kalkmasının hemencecik peşinde ağlarını denizle buluşturacaklarını gösteren Balta, bu vakit içerisinde balon balığı teşvikinin balıkçılara maddi takviye olduğunu söyledi. Balta, tekne sahiplerinin avdan bol balıkla döneceğini tahmin ettiklerini belirterek, “Alıcı bu sene en çok kolyoz, palamut, kuzu, barbun balıklarını gıda. Fiyatlar çok düşecek. Balıklar bollaştığı için fiyatlar minimum benzeri yarıya düşecek” diye konuştu.

Balıkçı İlker Keklik, balık fiyatlarının sezona tarafından olağan olduğunu söyledi. Av yasağının sona ermesinin arkasında balık fiyatlarının bolluğa tarafından azalacağını da belirten Keklik, “Fiyatlar en az yüzde 50 düşecektir. Barbun gibi pahalı balıkların fiyatları düşecek. Bolluk tezgahı etkileyecek. Bilhassa Akdeniz balıklarında büyük düşüş bekliyoruz. Çinekop, palamut balıklarının da tezgaha bol çıkması bekleniyor. Hamsi tezgaha bu yıl 30 liradan aşağıda çıkmaz” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here