İzmir’de balık avlarken göğsüne zıpkın saplandı!

0
8
İzmir'de balık avlarken göğsüne zıpkın saplandı!
İzmir'de balık avlarken göğsüne zıpkın saplandı!

İzmir Karaburun’da hobi amaçlı balık avlamaya dışarı giden Oğuzhan Sonugür, kazayla elindeki zıpkını göğsüne sapladı. Arkadaşlarının yardımıyla kıyıya çıkartılan Sonugür, sağlık ekiplerince Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Araştırma Uygulama Hastanesi Acil Servisi’ne kaldırıldı. Sonugür’e birincil müdahaleyi yapan acele servis doktorları, çekilen grafide zıpkının 21 santimetre içeriye girdiğini saptadı. DEÜ Tıp Fakültesi Yürek ve Damar Cerrahisi’nde ameliyata edilen Oğuzhan Sonugür, arkasından yoğun bakım servisine alındı.

Şanlıurfa'da üzerine tiner dökülen 13 yaşındaki Filistinli kız hayatını kaybettiŞanlıurfa’da üzerine tiner dökülen 13 yaşındaki Filistinli kız hayatını kaybetti

21 SANTİMETRE İÇERİ GİRMİŞ

Hastayı ameliyat eden ekipte bulunan Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Tuğra Gençpınar, “Hasta bize geldiğinde zıpkının göğüs kafesinden kalbine doğru saplandığını gördük. Birçok kalp ameliyatında dokuyu hareket ettirebiliyorsunuz. Oysa bu vakada zıpkının ucundaki birim sebebiyle böyle bir şansımız olmadı. Çünkü yürek dokusunun yırtılması laf konusuydu. Açık yürek ameliyatıyla zıpkını oradan çıkardık. Akciğeri delerek girdiği için göğüs cerrahisiyle birlikte akciğerde de yenileme yapıldı. Birçok merkezde bu tarz ameliyatlar yapılamadığı için, hastanın DEÜ Tıp Fakültesi’ne gelmesinin kendisi açısında bir kısmet olduğunu söyleyebiliriz. Tam teşekkülü hastanemizde, zaman kaybı olmadan zamana karşısında yarışarak, multi sistemle müdahale ederek başarılı bir ameliyat gerçekleştirdik. Meslek hayatımızda çok eksik rastlayacağımız, bu zorlu ameliyatı galibiyet tamamlayarak kalpte ciddi bir yenileme yaptık” diye konuştu.

AMELİYATI GERÇEKLEŞTİREN EKİBE TEBRİK

DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar da, “Afiyet alanında yetiştirdiğimiz donanımlı bilim insanlarımız ülkemize, bölgemize, İzmir’imize, tüm insanlığa hizmet etmeyi sürdüreceğiz. Ivedi serviste hastaya müdahale eden ve ameliyatı gerçekleştiren tüm ekibimizi tebrik ediyor, hastamıza acele şifalar diliyorum” ifadelerini kullandı. Oğuzhan Sonugür’ün babası Rıdvan Sonugür ise hastayı ameliyat eden doktorlara teşekkür ederek “112 Acele Servisi ve DEÜ Araştırma Başvuru Formu Hastanesi’nin çabalarıyla oğlum kurtuldu. Kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

KAYNAK: DHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here