İzmir’deki FETÖ sanıklarına ceza yağdı

0
28
İzmir'deki FETÖ sanıklarına ceza yağdı
İzmir'deki FETÖ sanıklarına ceza yağdı

Tümgeneleraller, tuğgeneraller, binbaşılar… İhanete ortaklık ettiği kanıtlanan kim varsa tanesi canice yağdırıldı.

İzmir’de FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimine ilişkin davada yargılanan 282 sanıktan 137’si hakkında 21 Mayıs 2018’de karar verilmişti. Dosyası ayrılan 145 sanıktan 4’ünün ise dosyalarının “yargılamanın uzun süredir devam etmesi”, “haklarındaki delillerin toplanmış olması” ve “koronavirüs nedeniyle aksaklık yaşanması” yüzünden ayrılmasına karar verilmiş ve bu kişiler yargılama sonucunda dağıtılmış cezalara çarptırılmıştı. Yargılaması süren 141 sanık, İzmir 20. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi’nde son kere etken karşısına çıktı. Sanıkların son sözlerini dinleyen mahkeme heyeti, tümgeneral Mustafa İlter, tuğgeneral Osman Nadir Saylam’ın da aralarında bulunduğu 94 sanığın beraatine hükmetti.

“Anayasayı ihlal” suçundan Çiğli 2. Asıl Jet Üs Komutanlığı’nda tahsis yapan eski pilot albay Nihat Bilican ile eski pilot binbaşı Erdem Yılmaz’ı ağırlaştırılmış müebbet ve davalı Cengiz Kaya’yı müebbet hapis cezasına çarptıran heyet, 8 sanığın 12 sene 6’şar ay ila 17’şer yıl, 30 sanığın 1 sene sene 10 ay 15’er gün ile 10 sene 6’şar ay hapsine karar verdi.

Hakkında yakalama emri sürekli ve savunması alınamayan bir sanığın da dosyası ayrıldı. 4 davalı hakkında da ceza ve karar verilmesine yer olmadığı kararlaştırıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here