Japonya’da Kovid-19’a karşı 3. doz aşı gündemde

0
3
Japonya'da Kovid-19'a karşı 3. doz aşı gündemde
Japonya'da Kovid-19'a karşı 3. doz aşı gündemde

Kyodo ajansının hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberine kadar, Kovid-19 Danışma Heyeti, salgının varyantlarıyla mücadelede sene ardına kadar 3. doz aşının vurulması planını ele alıyor.

Heyet, ikinci dozdan altı ay daha sonra Kovid-19’a karşısında üretilen antikorun düştüğü ve Japonya’da etkisini bildiren Delta dahil çeşitli varyantlara karşı aşının etkisini kaybettiğini dikkate aldı.

Aşı imalatçı firmaların 3. dozun gerekliliğine yönelik çağrıları üstüne heyetin, hevesli kişilere sene sonuna kadar bu dozun vurulması için planlamayı uygulamaya alacağı bildirildi.

öte yandan heyetin, ülke içinde uygulanan Pfizer, Moderna ve AstraZeneca dozlarının karıştırılması ihtimalini de ele alacağı kaydedildi.

Kovid-19 Aşılarından Sorumluluk Sahibi Kabine Üyesi ve Reform Bakanı Kono Taro aşılamanın hızlandırılması için “çapraz doz” uygulamasını ele alacaklarını geçen ay söylemişti.

Japonya hükümetinin, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) “gelişen ülkelere aşı tedarikinin sağlanması için 3. doz uygulamasının yıl sonuna dek bekletmelerini” kapsayan gelişmiş ülkelere yönelik çağrısı sonrası, 3. doz planını aralık sonuna erteleyebileceği kaydedildi.​​​​​​​

Kovid-19 Tedbirlerinden Sorumlu Kabine Üyesi Nişimura Yasutoşi, Japonya nüfusunun yarısının Kovid-19’a aleyhinde çift doz aşılandığını açıklamıştı.

Hükümet, hevesli şahısların çift doz aşılanmasını kasım ayı başına kadar tamamlamayı hedefliyor.

126 milyon nüfuslu Japonya’da, Kovid-19’a aleyhinde aşı kampanyası Şubat 2021’de başlamıştı.

KAYNAK: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here