Jeff Bezos NASA’ya çok acayip bir önerge ile gitti

0
14
Jeff Bezos NASA’ya çok acayip bir önerge ile gitti
Jeff Bezos NASA’ya çok acayip bir önerge ile gitti

Ay yüzeyine insanlı iniş için NASA heybetli bir proje başlattı. Bu proje için SpaceX ve Blue Origin şirketleri talip oldu. Elon Musk ve Jeff Bezos tarafından yönetilen bu iki ayrı şirket devasa bir rekabetin içerisinde. Her ikisi de uzay kurallarını devretmek istiyor.

NASA bahsi geçen Ay yüzeyine insanlı iniş projesi için SpaceX şirketi ile anlaşmıştı. Oysa Jeff Bezos işin içerisine girdi ve bu anlaşmayı geri çevirmeye meraklı gibi görünüyor. Gelen son detaylara tarafından Jeff Bezos bu konuda fazla ileriye gitti. NASA’ya sözleşmeden vazgeçmesi için tamı tamına 2 milyar dolar önerge etti.

Dünyanın en büyük uzay kuruluşu olarak aşina NASA, Ay yüzeyine insanlı iniş için SpaceX markasını seçti. Bu marka uzay alanında geleceği belirleyebilecek güce sahip. Ayrıca Elon Musk faktörü azımsanacak gibi yok. Jeff Bezos ise mevcut mal varlığı ile NASA projesinde kendisi yer elde etmek istiyor.

SpaceX hemen şimdi konuyla ilgili bir tanımlama yapmadı. Fakat NASA, 2 milyar dolarlık teklife evet diyebilir. Uzay çalışmalarının kaderini belirleyecek olan bu gelişme Ağustos ayında netice verecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here