Jüpiter görevinde SpaceX roketleri kullanılacak

0
24
Jüpiter görevinde SpaceX roketleri kullanılacak
Jüpiter görevinde SpaceX roketleri kullanılacak

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) yaşanabilir yeni bir gezegen arayışını sürdürürken, Jüpiter ile ilgili çalışmasında hangi şirketle çalışacağını açıkladı.

NASA, buz kütlelerinin aşağıda büyük su kütleleri bulunduğuna inanılan Jüpiter gezegeninin Europa uydusuna gerçekleştireceği buluş için Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX’i seçim ettiğini belirtti.

Musk: Tesla’nın patronu olmaktan nefret ediyorumMusk: Tesla’nın patronu olmaktan nefret edilen şey ediyorum

Elon Musk'ın şirketi uzay çöplerini toplayacakElon Musk’ın şirketi uzay çöplerini toplayacak

NASA, Jüpiter’in Ay’ı olarak nitelenen Europa için SpaceX’in Falcon Heavy roketi ile çalışacağını aktarırken, bu atama için 178 milyon dolar ödeme yapılacağı bildirildi.

DÜNYADAN İKİ KAT BÜYÜK OKYANUSLAR

Geçtiğimiz dönemde Mars’ta gerçekleştirdiği yaşam arayışının ardından Jüpiter’de de çalışma gerçekleştirecek olan ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), uydu Europa’da Dünya’nın 2 katı büyüklüğünde okyanuslar bulunduğuna inanıyor.

630 MİLYON KİLOMETRE UZAK

Dünyadan takriben 630 milyon kilometre mesafede bulunan Europa’ya yolculuğun 2024 yılının Ekim ayında başlaması planlanıyor.

Nasa ve SpaceX ortaklığıyla gerçekleştirilecek olan görevde, Jüpiter’in uydusu Europa’nın yüzeyinin yüksek çözünürlüklü görüntüler ile kaydedileceği belirtilirken, uydunun buzlu kabuğunun bileşiminin ve kalınlığının tespit edilmesi planlanıyor.

 
KAYNAK: NTV, HABER7
Abone Ol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here